Emin Tunçbilek
Emin Tunçbilek
Giriş Tarihi : 06-06-2019 10:15
Güncelleme : 29-06-2019 19:16

FENERBAHÇE ÜZERİNE ZİHİN JİMNASTİĞİ

 

 Coğrafi kurallara göre yaz ayları yeni başladı. Herkes bulunduğu yerlerde  şu veya bu nedenle  bir süreliğine  kayboldu.  İstanbul seçimleri ve  Fenerbahçenin hali ne olacak konusu dışında   geçim derdi konusu dahi dinlendirme moduna alındı. Ben de  bu gerçeğe uyarak  Fenerbahçe ile ilgili  farklı şeyleri dile getirmek  istiyorum.

 

Özellikle   Nisan ayından  bu yana  gazeteler  spor sahifelerine yazacak laf bulamadıklarında  konu hep Fenerbahçeye transfer edilmek üzere görüşülen  futbolcu  haberleri veya Fenerbahçe'den  gönderilecek  futbolcu haberleri  ile doldurulur.  Esasen bu anlayış  her yılın geleneksel  özelliğidir.  Galatasaray şampiyon olmuş ama illaki haber tercihleri Fenerbahçe. Örneğin yazılan haberlere  göre Fenerbahçe'nin  almaya kalktığı, görüştüğü, anlaştığı futbolcu sayısı  ortalama  yüzü geçti. Oysa Fenerbahçe can derdinde.Demek ki  yalanda olsa ilgi görüleceğine  inanıyorlar ki fısıltıları bile ciddi ciddi haber, diye  yazabiliyorlar. 

 

Gelelim esas konuya.

 

 Fenerbahçe'nin ortalama  620 milyon  euro borcu olduğu belirtiliyor.  Olmuş artık. Şundan olmuş bundan olmuş.  Bu hata elbette ele alınmalı. Ama şu anki öncelik  bu borcu  kontrol edilebilir hale getirmek çünkü önümüzdeki futbol sezonlarında onurlu bir biçimde  yer alabilme  koşulu borçları  kontrol edebilmeye bağlı.  Bu iş iki seçenek içerisinde  yürütülebilir gibi..  Kısa vadede yapılması gerekenler, uzun vadede yapılması  gerekenler. Sanıyorum yönetim bu konuları kendii içinde  olduğu kadar  dışta  yani yazılı basında, görsel basında, çeşitli internet  ortamlarında sürekli çıkan düşünceleri de  değerlendiriyor.

 

Türkiyede oynanan futbolun karakteristik  yapısı ve olgusu  gözlemlerime  göre  Fenerbahçe için  nasıl olmalıdır?   Borç yükü  ciddi boyutlarda  olan Fenerbahçe'de özellikle transfer konusu nasıl ele  alınmalı?

 

 Öncelikle  Ülkemizde ekonomik sıkıntılarında etkin olduğu bir  ortamda Fenerbahçe'nin   akılcı ve özverili olması gerektiğini söylemek  dahiyane bir düşünce olmasa gerek.  Nasıl mı?

 

Türkiye'de ve Fenerbahçe'de sportif direktörlük lükstür.  Hele özellikle  sadece  Avrupa'dan  alınacak futbolcular hesap edilerek,  Avrupa futbolunu iyi biliyor düşüncesiyle  yabancı  bir futbol adamını sportif  direktör olarak düşünmek  israftır.  Şampiyonluklarla  dolu Fenerbahçe tarihinde sportif direktörlük  olmamıştır. Bu anlayışı bağnazlık  olarak görenler çoğunlukta da olabilir.  Ancak Volkan Ballı daha önceki yıllarda  bu ünvanın olmadığı Fenerbahçede çok verimli çalışmalar yapmıştır.

 

Comolli eğer bizim ayrıntılarını bilmediğimiz maddi yönü ağır bir sözleşme ile Fenerbahçe'de bulunuyorsa esas bu beyefendinin uzaklaştırılması için  taraftarlar arasında  yaz  durgunluğuna rağmen tazminatının ödenmesi için yeni bir kampanya mutlaka açılmalıdır.  Fenerbahçenin  621 milyon euro borca ulaşmasında  bu kişinin bu yıl getirdiği  hiçbir işe yaramayan transferlere  kulüpçe  yapılan ödemelerin de  büyük payı vardır.

 

Bu oyuncular nedenıyle  Avrupa'ya gitme  sıralamasını ve dolayısıyla maddi kayıplar farkedilmemiş değildir. Bu konu gündeme hiç gelmemektedir. Oysa  gelmelidir. Taraftarların hemen hemen tamamına yakının sevmediği bu kişinin, hala etkin görünmesi ilginçtir, düşündürücüdür. Comolli'nin Türkiyeye getirdiği futbolcuların çoğu kulüplerinde yedekte bekleyen veya sakatlıktan yeni çıkmış uzun zamandır  doğru dürüst antreman bile yapmamış oyunculardı. Hatta bir tanesi sakatlığı sürerken transfer edliliyordu, farkedildi. Basın üzerinde şiddetle durunca transferi durduruldu                 

 

Fenerbehçe'de  borçlara karşı hem  yararlı ve hem de ekonomik  transfer anlayışı Afrika liglerinde oynayan futbolcular  izlenerek bulunabilir. Türkiye liglerinde Afrika liglerinden transfer olan  çok futbolcu bulunmaktadır.  Bu oyuncular  genelde başarılılar ve geldikleri kulüplere para kazandırarak Avrupa kulüplerine  iyi  ücretlerle gitmektedirler.

 

Gençlerbirliği bu  girişimlerle   başarılı ve örnek bir kulüptür. Geçmiş yıllarda da doğrudan Afrika liglerinden gelmiş  ve Fenerbahçede de oynamış birçok başarılı  oyuncular  vardır. Yani  İddialı, başarıya aç  ama göze çarpmayan isimsiz  ekonomik koşullarla alınabilecek futbolcular  istenirse  Afrika'da fazlasıyla bulunabilir.  Ancak bu iş geçici ve göstermelik yapılmamalıdır.  Kalıcı ve kararlı  politika haline getirilmelidir. işin ehli kişilerle kurulacak bir  komite ile  kısa zamanda bile olumlu sonuçların alınmaya başlanabileceğine inanıyorum.

 

Bir diğer konu : Türkiyede futbol fiziksel güce dayalı ve  çok sert  oynanmakta.. Fenerbahçe de ise daha çok teknik ve sertlikten kaçınan  futbolcular sanki tercih ediliyor.. Bu aksaklıkların  bu eksiklikleri benim dışımda da görüldüğüne, bilindiğine  inanıyorum.  Umut bu..

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Alanyaspor 12 4
 • 2 Çaykur Rizespor 8 4
 • 3 Fenerbahçe 7 4
 • 4 Yukatel Denizlispor 7 4
 • 5 Galatasaray 7 4
 • 6 Gazişehir Gaziantep 7 4
 • 7 Yeni Malatyaspor 6 4
 • 8 Trabzonspor 6 4
 • 9 Konyaspor 6 4
 • 10 Sivasspor 5 4
 • 11 Antalyaspor 5 4
 • 12 MKE Ankaragücü 5 4
 • 13 Beşiktaş 4 4
 • 14 Medipol Başakşehir 4 4
 • 15 Kayserispor 2 4
 • 16 Göztepe 2 4
 • 17 Gençlerbirliği 1 4
 • 18 Kasımpaşa 1 4
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
NASIL DİYORSUNUZ, HAYATIN TADI VAR MI ?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA