Kıvanç Salman
Kıvanç Salman
Giriş Tarihi : 29-07-2019 15:45
Güncelleme : 29-07-2019 15:56

Sigorta Nedir ? ve Sigorta Türleri -1

Herkese Merhaba,

 

Bugün sizlere sigorta ve araç sigortaları hakkında bilgi vermek istiyorum;

Sigorta genel anlamda önceden ödenen prim karşılığında, bir kimsenin ya da bir şeyin herhangi bir yönden ilerde karşılaşabileceği zararı gidermek için, bu işle uğraşan bir kuruluşla yapılan bağlantı sözleşmesi olarak tanımlanabilir. Herkes sigortanın pahalı olduğunu ve maddi durumu daha iyi olan kişilerin yaptırması gerektiğini zanneder fakat bu yanlış bir düşüncedir. Mesela birkaç örnek verelim konut sigortasına aylık olarak vereceğiniz 25-30 tl ile evinizi güvence altına alabilirsiniz ,ve böylece eviniz de olabilecek belki 8-10 bin tl lik su hasarınızı sigorta şirketi tarafından karşılanabilir. Aynı şekilde aracınız için aylık 100-200 tl (aracın değeri, yaşı ve hasarsızlık kademesine göre değişebilmekte) arasında bir bedelle yaptırabileceğiniz bir Kasko poliçesi ile aracınız pert olması durumunda sigorta şirketi size aracınız o anki güncel bedelini ödemektedir.

 Belli başlı sigorta türlerine ilk önce trafik sigortası ile başlayalım, trafik sigortası zorunlu bir sigorta olmakla beraber arabası olan tüm kişiler tarafından yapılması zorunludur. Şehirlere göre değişen primlerle bir senelik poliçelerle aracınızı güvence altına alır, ilk kez yaptıranlar 4. Temel basamaktan trafik sigortasını yaptırmaya başlarlar. Kazasız geçireceğiniz bir tam sene sonunda ulaşacağınız 5-6-7. basamaklarda ödediğiniz primlerde büyük indirimler alabileceğiniz gibi hasar alırsanız priminizde artışlar olacaktır. Trafik sigortası sizin değil kaza yaptığınız zaman karşı araç veya araçlarda oluşan hasarı ödemekle beraber, karşı araçta bulunan kişilerin sakat kalma veya vefat durumunda da ödeme yapmaktadır. Ayrıca son dönemde çok sorulan değer kaybı da trafik sigortası tarafından karşılanır. Birçok kişinin bilmediği bir özellik de trafik sigortalarındaki hasarlarda sigorta şirketleri yan sanayi parçalarla hasarı sonuçlandırırlar. Trafik poliçeleri kişiden kişi veya araçtan araca aktarılamaz her yeni araç ayrı bir trafik sigortası düzenlemek lazımdır, satılan araç içinse trafik sigortasını iptal ettirmek lazımdır. Trafik sigortaları iptal edilirken satış tarihi 15 gün ötelenip iptal olur, böylelikle yeni sahibine geçen araç 15 gün boyunca güvence altında kalır. Geriye dönük trafik poliçesi düzenlenemez, eğer yapılan kazada suç sizde ve trafik sigortanız mevcut değilse karşı araçtaki hasarı kendiniz ödemek sorunda kalırsınız. Trafik poliçeleri yıllık olarak düzenlenir.

 Bir diğer sigorta türü Kasko sigortasıdır. Kasko sigortası genellikle 0-10 yaş araçlar için yapılabilir. Bu sigortada kendi aracınız da bulunan hasarlar sigorta şirketi tarafından karşılanır. Bu sigorta türünde de 0 dan 7. kademeye kadar hasarsızlık kademleri bulunmakta kademe arttıkça da ödeyeceğiniz prim azalmaktadır. Şirketlerin yaptığı anlaşmalarla  polis, asker, memur vb. gibi belirli indirimlerde poliçeye eklenebilir. Bazı sigorta şirketlerinin poliçelerinde göçük düzeltilmesi, mini onarım, cam kırılması, çekici, yol yardımı vb. gibi teminatlarda bulunmaktadır. Bu gibi teminatlarda yılda genellikle 1-2 kere olacak şekilde poliçelere eklenir ve hasarsızlık kademesini bozmadan sigortalıya sağlanır. Bazı şirketlerin poliçelerinde poliçe hasarsızlığa kavuştuğu andan itibaren yıl içinde oluşan bir hasarda hasar bedeli ne olursa olsun hasarsızlığı bozmayacak maddeler de bulunmaktadır. Kasko poliçeleriyle hem aracınız hem de içindeki kişileri maddi ve manevi olarak teminat altına almış olursunuz. Kasko poliçesi Trafik poliçesinin limitleri yetmediğinde de devreye girmesi de diğer bir özelliğidir. Pert ödemelerinde aracınız güncel değeri sigorta şirketi tarafından size ödenir. Ayrıca suçun karşı da olduğu hasarlarda da Kasko sigortasının kullanılması önerilir, bur da Kasko tarafından yaptırılan aracınızın onarım bedeli karşı tarafın trafiğinden karşılanır ve bu şekilde aracınızı yan sanayi parçalar ile yaptırmamış olursunuz. Kasko sigortası araç satışı yapıldığı an devre dışı kalır. Bu sigorta türünde trafik sigortadan farklı olarak araçtan araca aktarılabilir, kişi yeni aldığı aracı bir ek ile eski aracının Kasko sigortasına kayıt edebilir. Ayrıca eşler arasında da hasarsızlık aktarılabilir. Kasko poliçeleri geriye dönük düzenlemez. Hasarlı araçlara kasko sigortası yapılamaz, devam eden sigortası olmayan veya 0 olmayan araç haricindeki araçlara sigortalanmak istenirken sigorta şirketinden aracın hasarsız olduğuna dair güncel araç fotoğrafı istenebilmektedir.

Bugün sizleri sigorta dan ve araç sigortası türleri konularında bilgilendirmeye çalıştım, bu konu hakkında değinmediğim yada anlayamadığınız konularda lütfen yorumlarınızda yazmanızı rica ederim.

Tekrar başka bir konuda görüşmek üzere,

Mutlu günler…

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Sivasspor 30 14
 • 2 Beşiktaş 27 14
 • 3 Trabzonspor 26 14
 • 4 İstanbul Başakşehir 26 14
 • 5 Fenerbahçe 25 14
 • 6 Galatasaray 23 14
 • 7 Alanyaspor 22 14
 • 8 Yeni Malatyaspor 20 14
 • 9 Göztepe 20 14
 • 10 Denizlispor 18 14
 • 11 Gaziantep FK 17 14
 • 12 Çaykur Rizespor 17 14
 • 13 Gençlerbirliği 14 14
 • 14 Konyaspor 14 14
 • 15 Kasımpaşa 12 14
 • 16 Antalyaspor 12 14
 • 17 Kayserispor 10 14
 • 18 MKE Ankaragücü 9 14
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Türkiyede size göre hangisi doğrudur.
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA