Duygu Has
Duygu Has
Giriş Tarihi : 29-11-2019 00:31
Güncelleme : 09-04-2022 17:27

Mutluluk Yanılgısı

Mutluluk Yanılgısı
 

Son zamanlarda sosyal medya aracılığı ile gözüme çarpan bazı başlıklar mevcut. Mutluluğun gizli formülü, psikolojik olarak sağlıklı insanların beş özelliği, huzuru bulmanın 10 yolu gibi. Reklam, talep, hizmet ilişkisi göz önüne alındığında oldukça uygun başlıklar.  Masallar, diziler, filmler gibi kurmaca eserlerin insan hayatlarını ele alış şekilleri bizlerin kendi hayatımızı değerlendirmemizde bir referans noktası olmakta ne yazık ki.  Bunların gerçek hayatla ne kadar uyuştuğu ayrı bir tartışma konusu.

Peki tüm bunlar bize ne anlatıyor ?  

Olumlu duyguları ve bu duyguları uyandıran yaşantıların peşinden koşan insanlar.
Sonuç ise, hayatın herhangi bir alanında mutsuzluk hissi uyandıran yaşantılar ile karşılaşıldığında hissedilen duygudan rahatsız olma, bundan kaçınma isteği ve  bu duyguları yaşama ihtimaline yönelik tahammül düşüklüğü. 

 

Daha iyi bir yaşam için her zaman mutlu olmak kulağa ne kadar doğal geliyor ?

Duygular insanların günlük hayatında karşılaştıkları yaşam olayları karşısında, kişilerarası ilişkilerde yüklediğimiz anlamlar doğrultusunda tetiklenen içsel süreçlerle ilgili yapılardır.
Bu içsel yapı  tetiklendiği anda ise bireye uyarı mekenizması niteliği taşır. Kendi içsel süreçlerimizde veya çevremizde bir şeylerin yolunda gittiği ya da gitmediği durumlara yönelik olarak sinyal verirler. Sonuç olarak bu sinyaller gün içerisinde ise bir çok duyguyu beraberinde  yaşamamıza neden olurlar. Olumlu ve olumsuz olanlar da bir şekilde kendini dengeler.

Peki olumsuz duyguları tetikleyen yaşam olayları yaşandığında ne olacak ?
 

Ölüm, boşanma, ayrılık, hastalıklar, maddi sorunlar, sevdiklerin kaybı, kaza, örselenme gibi stresli yaşam olayları karşsında boşluk hissi, umutsuzluk, üzüntü, kaygı ve öfke gibi bir çok duygular uyandırır. Bunların hissedilmesi de gayet doğaldır, sonuçta çoğunlukla memnuniyet içeren yaşantılar değildir ve kişileri zorlarlar.

Bu duyguları reddetmiyorsak, doğal ise o halde kabul etmenin avantajı nedir ?
 

Duyguların hayatımızda yolunda gitmeyen yaşantılar olduğuna yönelik sinyal verdiği düşüncesinden yola çıktığımızda bu durum aynı zamanda sorunların çözümü ve değişim için bizi güdüleyici bir role de sahiptir çoğu zaman. Yaşadıklarımız üzerinde düşünmemize ve bizi ketleyici düşünce içeriklerine de sahip değilsek farklı seçenekleri değerlendirmeye,  değişime veya çözüme ulaşmamıza yardımcı olabilir.
 

Ancak çözüm ve değişimin ön koşulu ise kabuldür. İçinde bulunulan anda hissedilen duyguların algılanması,  kabul edilmesi, yaşanması ve anlamlandırılması gerekir. Kabul bizlere psikolojik açıdan iyilik halinde olmaya, anda kalabilme becerisine hem de kendimizi izlemeyi başardığımızda farkındalık kazanmamız konusunda yardımcı olmaktadır.
 

Peki olumsuz duyguları kabul etmediğimizde neler olur ?  Seçenekler belli gibi.
 

. Duyguların bastırılmasına ve reddedilmesine sebep olabilir.

. Bu duyguların  ortaya çıkardığı durum ve yaşantılardan kendimizi uzak tutmamıza da sebep olabilir. 
 

. Duygularla bu şekilde başa çıkıldığında ise bağlamla uygunsuz boşalım yaşama,
 

. Bireylerin yemek yeme , içme,  davranışsal bağımlılık gibi kişinin kendisini uyuşturan davranış örüntülerine ya da adrenalin tetikleyen  kişinin kendisini uyaran yaşantılar yaşama gibi uygunsuz başa çıkma yöntemlerine başvurmasına sebep olabilmektedir.
 

. Daha sonrasında ise yaşanılan olumusuz yaşam deneyimlerinin sonuçları doğrultusunda bireylerin kendilerine, duygularına, dünyaya ve diğer insanlara yönelik düşünce örüntüleri geliştirmemize sebep olabiliyor.
 

.Tahmin edecek olursanız bu düşünce içerikleride bireylerin kaliteli yaşam sürmesine ket vuran, yaşantıların değişmeyeceğine yönelik inançlara, dünyaya, diğer insanlara yönelik bazen de duyguların kendisine yönelik düşüncelerin gelişmesine,
 

. Bazende duyguların kendisinden kaçınılması gerektiği, duyguların hissedildiğinde ise zayıflık olarak algılandığı ya da bireyin kontrolünü sarsacağına yönelik düşünce içeriklerinin gelimesine yol açabiliyor.
 

Normal olan hiçbir şekilde  olumsuz duygu hissetmemek değildir. 


İstenmeyen şey, onlardan kaçmak, hiçbir şekilde hissedememek veya tek tip, dar duyguların oldukça uzunca bir süre hissedilmesidir, yaşam koşullarımız değişse bile.

 
Mesele şu ki esas  sorun, sorunun kendisinden ziyade, sorunlarla başa çıkma ve çözme becerilerimiz ile ilgili olabilyor. Fakat tüm çözüm süreçlerinin başlayabilmesi için duygu ve düşüncelerimiz yönelik kabul edilip yaşanması önemli bir noktadır.


Her bir problemin er ya da geç bir çözümü vardır. Yeter ki hayatta farklı seçeneklerin olduğunun farkına varılabilsin.

 

 


  

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 • Süper Lig Ahmet Çalık SezonuOP
 • 1Trabzonspor3781
 • 2Fenerbahçe3770
 • 3Konyaspor3767
 • 4Başakşehir FK3762
 • 5Alanyaspor3761
 • 6Beşiktaş3758
 • 7Antalyaspor3758
 • 8Fatih Karagümrük3757
 • 9Adana Demirspor3752
 • 10Sivasspor3751
 • 11Galatasaray3751
 • 12Kasımpaşa3750
 • 13Hatayspor3750
 • 14Kayserispor3747
 • 15Giresunspor3745
 • 16Gaziantep FK3743
 • 17Çaykur Rizespor3736
 • 18Altay3734
 • 19Göztepe3728
 • 20Yeni Malatyaspor3720
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Hayat Nasıl Gidiyor ?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA