Dr. Barış Tunçbilek
Dr. Barış Tunçbilek
Giriş Tarihi : 15-05-2019 09:53

İŞ YAŞAMINDA GÜÇ SAVAŞLARI VE STRATEJİLERİ (3. Bölüm)

 

Kişisel yönelimli çatışmalar, takım çatışmaları, savunma stratejileri, saldırı stratejilerinin ardından böl ve yönet stratejileri ile gayri nizami harp taktiklerini iş yaşamınızdaki art niyetli saldırıları engellemek için sizlere anlatmaya devam ediyoruz.

 

Öncelikle Böl ve yönet stratejilerinin genel anlamda saldırı stratejileri içerisinde olduğunu belirtmem gerek. Dönüşsel stratejiler gereği düşmanınızı asla karşınız alarak saldırmamalısınız. Yani saldırı anı geldiyse düşmanınızın enerjisinin ve taktiklerinin daha önce anlattığımız yapılar ile bölünmüş olması gerekmektedir. Bölünmüş kuvvetlerin de tek bir yönü olmayacağından en loş köşeyi dikkatle belirleyerek ilerlememelisiniz.

 

Dikkatini size veremeyen bir düşman muhtemelen kafasını başka yöne çevirmiştir. Unutmayınız.

 

Eğer rakibi bölmeyi başardıysanız, düşmana ana sahadaki parçalarının en önemlisini hedef alacak şekilde; ana sahada ve geri planda kaçacak yer bırakmadan atağa geçmelisiniz. Bölümlere ayrılmış rakibin bölünmüş parçalarının şartlarına uymayan alanlara çekilmesi de bir başka önemli noktadır.

 

Eğer siz bölünmüş bile olsa rakibinizin alanında ve onun şartlarında saldırıyorsanız büyük bir risk alıyorsunuz demektir. Bu durum hem diplomasi ile ilgilidir hem de alışveriş ile ilgilidir. Diplomatik savaşlarda savaşçılar ve alışverişçiler vardır. Alışverişe çıkan insanları yanınızda bulundurmadığınızı varsayarak savaşçı olmanızı ve bu akıl yapısından taviz vermemenizi öneririm. Karar değiştirmek ya da duraklama işin seyrini değiştirebilir.

 

Her hareket sonucu planlanarak uygulanmalıdır. Akıllı saldırı taktikleri çatışmanın sonucunda alınmak istenen sonuca göre savaşı şekillendirir. Bu stratejiler içerisinde muylaka bir çıkış stratejisi de bulunmalıdır.

 

Gayri nizami harp taktiklerinin iş hayatında nasıl bir uygulaması olabilir ki dediğinizi duyar gibi oluyorum. Ama inanın var. Ve art niyetli insanlar bunları kullanmak için tereddüt etmeyecektir.

 

Öncelikle art niyetli rakiplerinizin size yanlış bilgiler yollayıp yollamadığını ya da olanlar haricinde bilgiler üreterek düşünmeniz gereken şeylerin tam tersini düşünmenizi sağlamadıklarından emin misiniz? Eğer yanlı bilgileri değerlendirmeye alıyorsanız o zaman liderliğiniz sorgulanmaya başlanabilir.

 

Liderliği sorgulanan yapılar ise yanlış sebepler için çatıştıklarını düşünen insanların ortaya çıkmasına sebep olur. Bu durumda iç çözülme gerçekleştiğinden savunma hattınızın direnci çöker.

 

Sivrisinekler gayri nizami harp için yaratılmış varlıklardır. Çok güçsüz görünebilirler ama hepimizi ıssırırlar. Gayrinizami harpte filler yoktur. Sivrisinekler vardır. Siz de sivrisinek olmalısınız.

 

Eğer pakt kurmanız gerekiyor ise yanınıza kimleri alacağınıza dikkat etmelisiniz. Gayri nizami harpte en etkili hareket düşmanın size paktınızmışçasına sokulması ve içinize girmesidir. Eğer ekibinizde bulunan yakın insanlardan şüpheleniyorsanız onlara açıktan saldırmayın. Kendilerini eleştirmelerine izin verin.

 

Eğer karşı tarafın bürokrasisine sızabilen bir iş arkadaşınız var ise olabilecek en önemli başarıyı elde ederek her türlü gayri nizami tasarımı yapabilir hale geldiniz demektir. Belkide bu kadar anlattığımız başlık içerisinde en önemlisi bu şekilde hareket edebilen bir bürokrattır. Düşmanlar göremedikleri şeylere karşı kendilerini savunamazlar. Aynı şekilde bu durum sizin için de geçerlidir. Dikkatli olun.

 

Gayri nizami harp, pasif direnişin bir ileri sürümü olan pasif saldırgan taktikleri de kullanabilir. Doğru moral altyapısı ile savaşa gerek kalmadan mevzi kazanabilirsiniz. Pasif saldırgan hareketler zincirleme reaksiyonlar yaratmak ve dikkat – kaynak dağıtmak için çok etkilidir. Zaten kimse sürekli olarak kendisini koruyamaz. Türbülans iyi bir şeydir; bunu aklınıza kazımalısınız ve daha önce de söylediğimiz gibi odağınızı kaybetmemelisiniz.

 

Genel geçer noktalara değmeden yazımızı tamamlamayalım. Bana sorarsanız hem iş dünyasında hem de dünya siyasetinde (ki bunlar artık iç içe geçmiş durumdadır) bazı kanıksanmış fikirler günümüzde geçerli değil. Mesela artık savaşlar öldürülen insan sayısıyla değil korkutulan insan sayısının fazlalığıyla kazanılıyor.

 

Asıl başarı onlarca savaşa girip kazanmak değil; aslında bu savaşların hiç birine girmiyormuş gibi görünüp hepsini kazanmak olmuş durumda. Eğer yenemeyeceğinizi düşündüğünüz bir rakibiniz varsa o rakibin liderin algısı en zayıf düşman hattıdır. Tüm rakibe saldırmaktansa rakibin lider algısına saldırmak savaşı beklenenden önce kazandırabilir.

 

Ve son olarak iyi insan olmaktan vazgeçmeyin. Ben iyi bir insanım demekle iyi insan olunamıyor. İyi insanlar ellerine fırsat geçmediğinden iyi insan gibi görülüyor olabilir. Asıl iyi insanlar bu taktikleri bilmelerine rağmen insanları koruyan, kollayan, zayıfı ezdirmeyen, duru görü sahibi insanlardır.

 

Aslına bakarsanız duru görü sahibi insanlar dünyanın en güçlü ama çatışmaya tenezzül etmeyen insanlarıdır. Genellikle bu insanlar duru saflıkları sebebiyle gerçeğin vuku bulması için intihara bile kalkışabilirler. Siz siz olun asla intihara kalkışmış bir düşmanla savaşmayın.

 

Bir yazı dizimizin sonuna geldik; Hoşçakalın!

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Galatasaray 69 33
 • 2 Medipol Başakşehir 66 33
 • 3 Beşiktaş 62 33
 • 4 Trabzonspor 60 33
 • 5 Yeni Malatyaspor 47 33
 • 6 Antalyaspor 45 33
 • 7 Atiker Konyaspor 43 33
 • 8 Fenerbahçe 43 33
 • 9 Alanyaspor 43 33
 • 10 Çaykur Rizespor 41 33
 • 11 Kayserispor 41 33
 • 12 MKE Ankaragücü 40 33
 • 13 Kasımpaşa 39 33
 • 14 Sivasspor 38 33
 • 15 Göztepe 35 33
 • 16 Bursaspor 34 33
 • 17 BB Erzurumspor 32 33
 • 18 Akhisarspor 26 33
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
İş Hayatınızdan Memnun musunuz ?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA