Dr. Barış Tunçbilek
Dr. Barış Tunçbilek
Giriş Tarihi : 25-02-2020 10:09

Hoşlandığınız İnsanın Kişiliğini Okuma Sanatı (2. BÖLÜM)

 

Milyonlarca farklı insanın yaşadığı bir coğrafya ve ülkede hayatımızı devam ettirirken özellikle duygusal ilişkilerimizi sürdürebileceğimiz tutarlı ve değerli insanları bulabilmek her geçen gün çoğu insan için zorlaşmaktadır. Malumunuzdur on binlerce iyi elmanın arasında kurtlu elmaya denk gelmeyi hiç kimse istemez. Eğer karşınıza çıkan insanların karakterlerini doğru okuyabilirseniz olası olumsuzlukları işi çok uzatmadan bulabilir ve hayatınıza doğru kişiyi almak için daha hızlı hareket edebilirsiniz.

 

Dolayısıyla bir insanın kim olduğunu anlayabilmek için onun neler yaptığını ve nelere sahip olduğunu biliyor ve analiz edebiliyor olmalısınız. Mesela insanların giydikleri giysilerin renk seçimi ya da bazen giydikleri çorabın rengi bile bir insan hakkında çok fazla veriyi bize iletebilir. Mesela bir insanın evine gittiniz ve ev inanılmaz düzenli ve temiz. Şunu düşünmez misiniz? Bu insan gerçekten yaşamında attığı her adımda çok dikkatli. Ya da tam tersi bir durum ile karşılaştınız. Davet edildiğiniz evde koskocaman bir bulaşık yığını ve yerde çöplerle karşılaştınız. Ne düşünürdünüz? Ya da evin her yerinde dumbıllar duruyor; bu kişi imaj problemi yaşadığını düşündüğü için bu kadar yoğun spor yapma motivasyonuna sahip der miydiniz?

 

Ya da kullandığı araba ya da telefonun markası ve modeli? Aslında sahip olduğumuz her araç sahip olduğumuz kişiliğin ve aslında bir anlamda ekonomik sınıfın bir göstergesi. Ekonomik sınıf kısmına özellikle konumuzun ana başlığı olmadığı için girmeyeceğim ama aklımızda da bulunsun diyelim. Günümüzde insanlar satın aldıkları şeyler ile kendilerine bir imaj yaratmakta ve satın aldıkları ürünlerin şekline girmekteler. Fakat aslında bu insanlara özellikle bu ürünleri neden tercih ettikleri sorulduğundaysa kimse belirli psikolojik ihtiyaçların karşılanması için bu tercihleri yaptığından bahsetmemektedir. İşte siz bu noktada detaylara dikkat ederek karşınızdaki kişinin kendisine bile itiraf etmediği noktaları çözümleyebilirsiniz. Düşünsenize belki hatalı bir karar vermekten kurtulacak ve değerli vaktinizi ve psikolojinizi yanlış insan için zorlamayacaksınız. Bence bunu başarabilmek paha biçilemez.

 

Evet başlayalım. Bence günümüzde en çok dikkat edilmesi gereken konu kişilerin sosyal medyadaki durum güncellemeleridir. Günümüzde bir insanın sosyal medya paylaşımları o kişinin ana değerlerini gösteren en önemli ipuçlarından bir tanesidir. Hatta tatmin edilmemiş duygular ve inançlar da günümüzde sosyal medya gönderileri üzerinden rahatlıkla takip edilmektedir. Mesela sıklıkla çevrecilik üzerine yorum atan insanların korku odaklı oldukları gözlemlenmektedir. Benzer şekilde yoğun politik eleştiriler atan ve siyaset içerisinde yer almayan insanlarda da benzer duyguların var olduğu akademik çalışmalar ile ispatlanmıştır. Bu durumun genellikle kişinin kendisini kurban olarak görmesi ile ilişkilendirildiğini görmekteyim. Ama korku kadar değersizlik inancı ve öfkenin de hesaba katılması gerektiğine inananlardanım.

 

Eğer bir insan sürekli geçmişte yaşamış bir insanın sözlerini paylaşıyorsa mesela Steve Jobs; bu o insanın oldukça hırslı olduğuna işaret edebilir. Hırs ile sıklıkla değersizlik inancı ile ilişkilendirilmektedir. Siz karşınızdaki insanın hırslarını, değersizlik inancını yok etmek için kullanan biri olduğunu bilseniz o kişi ile birlikte olmak ister misiniz? Bazı insanlar bunu ister ama bazıları da istemeyecektir. Burada önemli olan doğru insanların diğer doğru insanlar ile bir araya gelebilmesidir.

 

Öte yandan sürekli selfie çekip yollayan bir insanın da narsistik bozukluğu olması muhtemeldir. Özellikle Twitter ve İnstagram narsisler için biçilmiş kaftandır. Neden? Çünkü bu insanlar ilgiyi çok hızlı şekilde üstlerine sadece bir öz çekim sayesinde hızla toplayabilirler. Düşünsenize narsisisiniz ve on binlerce takipçiniz var. Bu narsislerin çağlar boyu hayalini kurup en sonunda modern çağımızda ulaşabildikleri bir ütopya değil mi?

 

Diğer bir nokta ise aslında çok ilginç; bilim adamları insanların parmak oranlarına bakarak kişilerin kimliklerinin gizli taraflarını görebileceğinizi öngörmekteler. Aslında benzer bir durum yüz hatları ile de ilgili söylenmekte. Teoriye göre parmaklarımız, sahip olduğumuz hormon seviyeleri hakkında bize bilgi verebilmektedir. Mesela çoğu erkeğin yüzük parmağı işaret parmağından uzundur. Bunun sebebi de testosteron seviyesinin parmak gelişimini etkiliyor oluşudur. Kadınlarda ise bu iki parmak genellikle eşit uzunluktadır. Bazen bir parmak diğer parmaktan çok az şekilde uzun ya da kısa olabilir. Kadınlarda yüzük parmağı işaret parmağından daha uzun ise nu durum o  kadının diğer kadınlara nazaran daha fazla saldırganlık eğilimine sahip olabileceğini söylemektedir. Aynı şekilde Erkeklerde de durum bu şekildedir.

 

Yüzük parmağı uzun olan bireylerin matematikte daha iyi olduğu, işaret parmağı uzun olan erkeklerin ise edebiyat ve dillere (iletişime) daha yatkın olduğu öngörülmektedir. Bu iki parmağı birbirine denk olan erkeklerin ise depresyona daha yatkın olduğu görülmektedir. Fakat bu kuram oldukça uzun bir kuram ve ara durumların var olduğunu bilmelisiniz. Benim burada size anlatmak istediğim aslında hiç dikkat çekmeyecek özelliklerin bile aslında bir insanı tanımada ne kadar önemli rol oynayabileceğidir. Unutmayın, şu an her saniye gezegendeki milyonlarca insan kendileri hakkında bir bilgiyi dış dünya ile paylaşmak konusunda hiçbir çekince duymuyor.

 

Seçtiğiniz giysileri modeli ve rengi, vücut postürünüz, kullandığınız dil ve kelimeler, yüz mimikleriniz, dinlediğiniz müzik ya da el yazınız bile sizin hakkınızda onlarca farklı bilgiyi içermektedir. Biz de zaman içerisinde bu kısa başlıkların her birine bir şekilde dokunarak sizin için bilgi üretmeye çalışacağız. Mesela Iphone kullanıcıları yapılan bir araştırmaya göre daha az anlaşma tabanı bulan, dikkat çekmeyi seven, hırslı ve statü isteyen bireyler olarak kategorilenmiştir. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Belki de sadece hızlı bir telefon kullanmak istiyorlardır? Olamaz mı? Bilim adamlarına göre android kullanıcıları ise uzlaşı tabanı geniş, pratik, mütevazi ve statüyü daha az önemseyen bireyler olarak göze çarpmaktadır deniyor? Siz ne dersiniz? Mesela sevgilinizin android ya da iphone kullanması sizin için ne kadar önemli? Ya da onun için ne kadar önemli?

 

Yapmamamız gereken bir hatadan tam bu noktada bahsetmeliyim. Eğer sevgiliniz ya da hoşlandığınız kişide bahsi geçen konulardaki başlıkları görebiliyorsanız mutlaka ipuçlarını doğru okuyup denetlemesini doğru şekilde yaptığınızdan emin olun. Bir insanı yanlış değerlendirmek çok büyük bir hatadır zira kaybedilen değerli insanların yerine aynı değerde insanları koyabilmek günümüzde oldukça zordur. Bu yüzden bir insanın bir özelliği hakkında karar vermek için mutlaka o özellik hakkında birden fazla deliliniz olduğundan emin olunuz.

 

Mesela bir android kullanıcısı sizinle hızla anlaşabilecek tabanı bulabiliyor mu? pratik bir insan mı? kullandığı araç pratik mi? Giydiği giysiler sadece markalar mı yoksa kendine yakışanları mı tercih ediyor? Alışveriş yaparken olasılıkları hangi faktörlere göre değerlendiriyor? Hatta insanların uyuma pozisyonlarının bile o insanın karakteri hakkında bize çok fazla bilgi verdiğini söylesem ne derdiniz?

 

Mesela inatçı insanların yüzüstü uyumaya öncelik verdiklerini biliyor muydunuz? Bunun sebebinin kontrolün kendilerinde olduğu hissini yakalamak olduğu söylenmekte. Sırtüstü uyuyan bireylerin ise cesur ve atak insanlar olduğu gene aynı araştırmada belirtilmiştir. Sürekli pozisyon değiştiren insanların ise hayatlarından memnun olmadıkları düşünülmektedir. Benzer şekilde hareket etmeden uyuyanların ise hayatlarında doyuma ulaştığı uyku testleri ile belirlenmiştir. Buna ek olarak üzerlerine örtüleri ile kapayan insanların bilinçaltında problemlerinden kaçtığı söylenmektedir. Neden çünkü yüzün kapanılması problemlerin onları görmesini engellemekte ve anlık rahatlama yaratmaktadır. Sizce bu doğru mu ne dersiniz? Yorumlarınızı merak etmekteyim.

 

Kısaca bir insanın ne yaptığı ne dediği ve nelere sahip olduğu o insanın kim olduğu hakkında bize oldukça fazla veriyi ulaştırmaktadır. Mesela kostüm partilerinde hangi kostümlere girdiğiniz de aslında sizin ne yapamadığınız, neleri söylemek istediğinizi ya da nelere sahip olmadığınızı da gösterebilir. Bu anlattıklarım her zaman doğru olmayabilir ama bunların bilinmesi bulmacayı çözmek için bize yardımcı olacaktır. Her zaman dikkatli olun ve bahsettiğim konu başlıklarının varlığından haberdar olun. Sosyal alanda deneyimlerinizi geliştirdikçe beyniniz de analizlerini çok daha hızlı ve daha yüksek doğruluk oranıyla bulacaktır.

NELER SÖYLENDİ?
@
Dr. Barış Tunçbilek

Dr. Barış Tunçbilek

DİĞER YAZILARI SOSYAL MEDYA PROFİLİ ÜZERİNDEN KİŞİLİK ANALİZİ (4. BÖLÜM) 05-03-2020 14:14 İŞ GÖRÜŞMESİ SORU VE CEVAPLARI: Ölümcül Kusur Sorusu 02-03-2020 15:10 Hoşlandığınız insanın kişiliğini okuma sanatı (3. BÖLÜM) 27-02-2020 11:35 İŞ GÖRÜŞMESİ SORU VE CEVAPLARI: Hobileriniz Nelerdir? 27-02-2020 11:21 Hoşlandığınız İnsanın Kişiliğini Okuma Sanatı (2. BÖLÜM) 25-02-2020 10:09 İŞ GÖRÜŞMESİNDE ELEŞTİRİ ALDIĞINIZ BİR DURUMU AÇIKLAMAK 25-02-2020 09:57 Hoşlandığınız insanın kişiliğini okuma sanatı (1. BÖLÜM) 24-02-2020 11:54 İŞ GÖRÜŞMESİ SORU VE CEVAPLARI (16. Bölüm) 24-02-2020 10:45 Son zamanlarda hangi kitapları okudunuz? 15-01-2020 15:56 HOŞLANDIĞINIZ KİŞİ İLE NASIL TANIŞMALI VE SOHBET ETMELİSİNİZ? 08-01-2020 15:23 Yöneticiniz hakkında olumlu ya da olumsuz neler düşünüyorsunuz? 03-01-2020 14:00 Neden uzun süredir işsizsiniz? 29-12-2019 19:03 İLK TANIŞMADA BUKALEMUN ETKİSİ 24-12-2019 17:51 İŞ GÖRÜŞMESİ SORU VE CEVAPLARI: Güncel kariyer seçenekleriniz nelerdir? 17-12-2019 14:15 Neden şirketimizde çalışmak istiyorsunuz? 13-12-2019 00:43 Bir kadının sizden hoşlandığını gösteren gerçek ipuçları nelerdir? 10-12-2019 14:00 İdeal İş, Şirket ve Çalışma Alanı Neresidir? 03-12-2019 12:27 ERKEKLER MARS’TAN KADINLAR VENÜS’TEN 30-11-2019 13:53 MÜLAKAT SORU VE CEVAPLARI: Kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz? 27-11-2019 13:53 PARA KADINLARI ETKİLER Mİ? (GİZLİ PSİKOLOJİ) 23-11-2019 16:57 İŞ GÖRÜŞMESİ SORU VE CEVAPLARI: Bu iş için fazla nitelikli değil misiniz? 22-11-2019 17:57 KARŞI CİNSİ ETKİLEMENİN SIRLARI (KARİZMA VE SOSYAL ÇEKİM) 14-11-2019 12:32 MÜLAKAT SORU VE CEVAPLARI: Sessizlik Sarmalı 11-11-2019 13:19 KARŞI CİNSİ ETKİLEMENİN SIRLARI (PSİKOLOJİK İPUÇLAR) 07-11-2019 13:35 İŞ GÖRÜŞMESİ SORU VE CEVAPLARI: Eski işinizden neden ayrıldınız? 06-11-2019 18:12 KARŞI CİNSİ ETKİLEMENİN SIRLARI (MARUZ KALMA ETKİSİ) 04-11-2019 01:26 İŞ GÖRÜŞMESİ SORU VE CEVAPLARI: Sizi başarısızlığa uğratan bir anınız var mı? 29-10-2019 12:35 BOKS GÜNCESİ (2019 MAÇ ANALİZLERİ) 28-10-2019 14:01 KARŞI CİNSİ ETKİLEMENİN SIRLARI (KÖTÜ ÇOCUK ETKİSİ) 24-10-2019 13:46 İŞ GÖRÜŞMESİ SORU VE CEVAPLARI (Sizi neden işe almalıyız?) 22-10-2019 15:48 İŞ GÖRÜŞMESİ SORU VE CEVAPLARI: En zayıf yönleriniz nelerdir? 18-10-2019 14:58 İŞ GÖRÜŞMESİ SORU VE CEVAPLARI: En güçlü yönleriniz nelerdir? 17-10-2019 13:08 İŞ GÖRÜŞMELERİNDE GEÇERLİ GENEL PRENSİPLER NELERDİR? 16-10-2019 12:53 KARŞI CİNSİ ETKİLEMENİN SIRLARI (HALO ETKİSİ) 12-10-2019 12:36 KARŞI CİNSİ ETKİLEMENİN PSİKOLOJİK VE BİYOLOJİK SIRLARI NELERDİR? 11-10-2019 10:12 HASTALIKLARDAN KORUNMAK İÇİN YARARLI BAKTERİLER NASIL ÇOĞALTILIR (5. BÖLÜM) 10-10-2019 13:55 HASTALIKLARDAN KORUNMAK İÇİN YARARLI BAKTERİLER NASIL ÇOĞALTILIR (4. BÖLÜM) 09-10-2019 11:15 HASTALIKLARDAN KORUNMAK İÇİN YARARLI BAKTERİLER NASIL ÇOĞALTILIR (3. BÖLÜM) 08-10-2019 12:52 HASTALIKLARDAN KORUNMAK İÇİN YARARLI BAKTERİLER NASIL ÇOĞALTILIR (2. BÖLÜM) 07-10-2019 13:02 HASTALIKLARDAN KORUNMAK İÇİN YARARLI BAKTERİLER NASIL ÇOĞALTILIR (1. BÖLÜM) 04-10-2019 13:10 İŞ GÖRÜŞMELERİNDE GEÇERLİ GENEL PRENSİPLER NELERDİR? 02-10-2019 22:13 KAN ARTIRICI BESİNLER İLE HASTALIKLARDAN KORUNUN (5. Bölüm) 30-09-2019 12:08 KAN ARTIRICI BESİNLER İLE HASTALIKLARDAN KORUNUN (4. Bölüm) 28-09-2019 11:24 KAN ARTIRICI BESİNLER İLE HASTALIKLARDAN KORUNUN (3. Bölüm) 27-09-2019 19:02 KAN ARTIRICI BESİNLER İLE HASTALIKLARDAN KORUNUN (2. Bölüm) 25-09-2019 11:55 KAN ARTIRICI BESİNLER İLE HASTALIKLARDAN KORUNUN (1. Bölüm) 24-09-2019 12:51 KANSERDEN BUNAMAYA HÜCRE TAMİR REHBERİ (5. Bölüm) 23-09-2019 12:54 KANSERDEN BUNAMAYA HÜCRE TAMİR REHBERİ (4. Bölüm) 21-09-2019 12:30 KANSERDEN BUNAMAYA HÜCRE TAMİR REHBERİ (3. Bölüm) 19-09-2019 12:48 KANSERDEN BUNAMAYA HÜCRE TAMİR REHBERİ (2. Bölüm) 18-09-2019 10:46 KANSERDEN BUNAMAYA HÜCRE TAMİR REHBERİ (1. Bölüm) 17-09-2019 13:38 HİZMET SEKTÖRÜNDE PROJE YÖNETMENİN KURALLARI (2020) (10. Bölüm) 16-09-2019 11:02 HİZMET SEKTÖRÜNDE PROJE YÖNETMENİN KURALLARI (2020) (9. Bölüm) 14-09-2019 09:10 HİZMET SEKTÖRÜNDE PROJE YÖNETMENİN KURALLARI (2020) (8. Bölüm) 13-09-2019 13:03 HİZMET SEKTÖRÜNDE PROJE YÖNETMENİN KURALLARI (2020) (7. Bölüm) 12-09-2019 11:32 HİZMET SEKTÖRÜNDE PROJE YÖNETMENİN KURALLARI (2020) (6. Bölüm) 11-09-2019 10:26 HİZMET SEKTÖRÜNDE PROJE YÖNETMENİN KURALLARI (2020) (5. Bölüm) 10-09-2019 09:57 HİZMET SEKTÖRÜNDE PROJE YÖNETMENİN YENİ KURALLARI (2020) (4. Bölüm) 09-09-2019 10:45 HİZMET SEKTÖRÜNDE PROJE YÖNETMENİN YENİ KURALLARI (2020) (3. Bölüm) 07-09-2019 11:08 HİZMET SEKTÖRÜNDE PROJE YÖNETMENİN YENİ KURALLARI (2020) (2. Bölüm) 06-09-2019 11:06 HİZMET SEKTÖRÜNDE PROJE YÖNETMENİN KURALLARI (2020) (1. Bölüm) 05-09-2019 09:36 MİNİ BEYİN SAĞLIĞI VE KULLANIM KILAVUZU (2019) 04-09-2019 14:05 MÜZAKERE ÜSTATLARINA NASIL KARŞI KOYULUR? 22-06-2019 12:51 BAŞARILI MÜZAKERECİLERİN ÖZELLİKLERİ (2. Bölüm) 19-06-2019 13:11 MÜZAKERE YAPMAK İLE PAZARLIK YAPMAK AYNI ŞEY MİDİR? 18-06-2019 10:53 BİREYSEL MARKA NASIL YARATILIR? 14-06-2019 17:26 BİR SANAT DALI OLARAK “YENİLİKÇİLİK” 13-06-2019 15:40 DİJİTAL MAHŞERİN 4 ATLISI (2. Bölüm) 12-06-2019 13:05 DİJİTAL MAHŞERİN 4 ATLISI (1. Bölüm) 10-06-2019 15:34 AB; KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE TC 08-06-2019 13:24 PSİKOLOJİK KISITLAR GÜZELDİR (2. Bölüm) 03-06-2019 10:35 PSİKOLOJİK KISITLAR GÜZELDİR (1. Bölüm) 01-06-2019 14:47 ÇİN’İN SOSYAL KREDİ SİSTEMİNDEN HABERİNİZ VAR MI? (2. BÖLÜM) 30-05-2019 09:54 ÇİN’İN SOSYAL KREDİ SİSTEMİNDEN HABERİNİZ VAR MI? (1. BÖLÜM) 29-05-2019 12:44 KENDİNİ ANLAMANIN GÜCÜ (3. BÖLÜM) 27-05-2019 14:31 KENDİNİ ANLAMANIN GÜCÜ (2. BÖLÜM) 26-05-2019 16:23 KENDİNİ ANLAMANIN GÜCÜ (1. BÖLÜM) 25-05-2019 14:04 TÜRK FUTBOLUNUN GELECEĞİ 24-05-2019 12:15 CEP TELEFONLARIMIZ VE ÖTESİ (BÖLÜM 2) 23-05-2019 11:41 CEP TELEFONLARIMIZ VE ÖTESİ (BÖLÜM 1) 22-05-2019 13:18 GÜVENİLİR YAPAY ZEKÂ NASIL YARATILABİLİR? 21-05-2019 12:41 ROBOTLAR VE BİZ 20-05-2019 11:20 Harika (!) Problemler İçin Harika Stratejiler (2. Bölüm) 19-05-2019 11:42 Harika (!) Problemler İçin Harika Stratejiler (1. Bölüm) 18-05-2019 12:39 EKONOMİ Mİ YOKSA EXONOMİ Mİ? 17-05-2019 15:43 DUYGUSAL ALIŞKANLIKLARIN “İŞ” HAYATIMIZDAKİ YERİ 16-05-2019 18:06 İŞ YAŞAMINDA GÜÇ SAVAŞLARI VE STRATEJİLERİ (3. Bölüm) 15-05-2019 09:53 İŞ YAŞAMINDA GÜÇ SAVAŞLARI VE STRATEJİLERİ (2. Bölüm) 14-05-2019 17:15 İŞ YAŞAMINDA GÜÇ SAVAŞLARI VE STRATEJİLERİ (1. Bölüm) 13-05-2019 13:18 Büyük Liderler Danışmanlarını Nasıl Seçer? 11-05-2019 13:19 SOSYAL ZEKA GERÇEKTE NEDİR? 10-05-2019 17:28 World Wide Web Mi? World Wide War Mu? 09-05-2019 13:36 Yeni bir İşe Başlandığında Uyum Süreci Nasıl Yönetilmelidir? 08-05-2019 12:34 Hayat ve Kaos: 11 Tane Panzehir Önerisi 07-05-2019 18:03 Liderliğin Günlük Pratikleri 06-05-2019 14:19 Yeni Nesil İşletmeler ve Uydu Çalışanlar 05-05-2019 19:00 Teknoloji İşimizi Elimizden mi Alacak? 04-05-2019 18:28 Gazete Tunçbilek Yayında! 03-05-2019 17:12
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Bugün için hangi yatırım aracını tercih edersiniz ?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA