Dr. Barış Tunçbilek
Dr. Barış Tunçbilek
Giriş Tarihi : 09-10-2019 11:15

HASTALIKLARDAN KORUNMAK İÇİN YARARLI BAKTERİLER NASIL ÇOĞALTILIR (4. BÖLÜM)

 

Yazımızın ilk bölümünü bu linklere klikleyerek okuyabilirsiniz:

 

 1. Bölüm: https://www.tuncbilekreklam.com.tr/yazi/hastaliklardan-korunmak-icin-yararli-bakteriler-nasil-cogaltilir-1-bolum-144.html
 2. Bölüm: https://www.tuncbilekreklam.com.tr/yazi/hastaliklardan-korunmak-icin-yararli-bakteriler-nasil-cogaltilir-2-bolum-146.html
 3. Bölüm: https://www.tuncbilekreklam.com.tr/yazi/hastaliklardan-korunmak-icin-yararli-bakteriler-nasil-cogaltilir-3-bolum-147.html

 

Vücudunuzdaki yararlı bakterilerin artması bedeninizin kendisini koruması için olmazsa olmazdır. Vücudumuzdaki yararlı bakterileri artırmak ya da olanları korumak için ise sizlere 5 bölümden oluşan bir yazı dizisi hazırladık. Yazı dizimizin dördüncü bölümünde şitaki mantarı, kivi, bitter çikolata, bezelye ve kimçi hakkında size bilgiler vermeye çalışacağız.

 

1) ŞİTAKİ MANTARI: Orijinal adı shiitake mantarı olan ama bizim şitaki olarak Türkçeleştirdiğimiz mantar türü sadece 1 porsiyonu ile günlük bakır ihtiyacınızı karşılayabilir. Koroner hastalıkların çoğunun bakır eksikliği ile alakalı olduğu düşünülürse bu mantar türü oldukça önemli diyebiliriz. Diğer bir özelliği ise hücrelerimizin damarların duvarına yapışasak plat üretmesini içerdiği fitonütrientlerle engellemesidir. Dolayısıyla şitaki mantarının ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan dolaşım ve kan basıncı problemlerinin engellenmesinde çok önemli bir katkısı var diyebiliriz. Aynı zamanda selenyum ve pantotenik asit ihtiyacımızın yarısını karşılayan şitaki mantarı bunlara ek olarak niyasin, riboflavin, manganez, çinko ve ergotionein içererek vücudumuzdaki toksinleri doğal denge pozisyonuna çekmektedir. Ayrıca içerdiği lentinan isimli protein vasıtası ile kanser savaşçısı olduğu kanıtlanmıştır. Hatta kronik hepatit hastalarının kansere yakalanma riskini azaltmakta ve genel anlamda farklı tümör tiplerinin gelişimini yavaşlatmaktadır. İçerdiği lentinan ise vücuttaki kromozom hasarını iyileştirmektedir. Kara çavdar ekmeğinde de bulunan beta-glukan ve eritadenin içerdiğinden yağ yakıcıdır ve obezite etkilerinin azaltılmasında fayda sağlar. Özellikle bünye yavaşlığı çeken hastaların şitaki mantarı tüketmesi önerilmektedir. D vitamini eksikliği günümüzün en etkin problemlerinden biridir ve şitaki mantarı yüksek oranda d vitamini barındırır. D vitamini olmazsa kemik sağlığı, diyabet, kalp krizi, otoimmun hastalıklar ve kanserin çeşitli türleri gibi başlıklarda problem yaşayabilirsiniz. İltihaplara etki konusunda ise piyasada bulunan çoğu ilaçtan daha güçlü olduğu ve vücuda zararının ise hiç olmadığı ispatlanmıştır. Aynı zamanda hücre dengeleme, bağırsak bağışıklığının bakteriyel temelde güçlendirilmesi, B vitamini kaynağı olarak adrenal fonksiyonları desteklemesi gibi faydaları da bulunmaktadır.

 

2) KİVİ: Kivi tüketmek trombosit ve ADP problemlerini %20 oranında azaltmaktadır. Eğer trigliserit problemi yaşıyorsanız diyetinize kivi de ekleyebilirsiniz. Kivi portakaldan 2 kat daha fazla c vitamini içerdiğinden kırmızı ve beyan kan hücreleri üzerinde içerdiği folik asitin de etkisiyle çok olumlu katkısı bulunmaktadır. Aslında kivi tüketen bireyler vücutlarındaki antikor sayısını artırmaktadırlar. Beyinde bulunan nörotransmiterlere ise enerji yüklediği yani beyin fonksiyonlarını geliştirdiği de bilinmektedir. Genel anlamda kivi vücudunuzun enerji kapasitesini de artırmaktadır. Actinidin enzimi ve lif yönünden zengin olması dolayısıyla kronik kabızlık rahatsızlığı çeken hastalarda olumlu etkisi görünmektedir. Kivinin bir diğer özelliği ise uykuya dalma hızını artırması ve uykuda kalınan süreyi de artırmasıdır. Diğer bir özelliği ise actinidin içermesi dolayısıyla astımlı hastalarda sıklıkla görülen beyaz kan hücre sayısının fazla olması problemini ortadan kaldırması yani vücudu dengeye oturtmasıdır.

 

3) BİTTER ÇİKOLATA: Bitter yani siyah çikolatanın özellikleri saymakla bitmiyor. Ama özellikle bu faydaların ortaya çıkması için tüketilen çikolatanın %70 oranında kakao içermesi gerektiğini belirtmeliyiz. Artık herhâlde flovonoidlerin antioksidan ve kan basıncı düşürücü özelliklerini bilmeyen yoktur. İşte bitter çikolata bu konuda lider yiyeceklerden bir tanesi. İçerisinde buna ek olarak çinko, demir, magnezyum, kalsiyum ve bol miktarda mineral bulunması dolayısıyla beyin dostu bir lezzet. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise bitter çikolatanın tüketilme miktarı. Günde 4 bardan daha fazla bitter çikolata tüketmeniz önerilmemektedir. Eğer bu sınır aşılmaz ise ve kakao oranı %70 civarında ise kötü huylu kolesterolü azaltıp iyi huylu kolesterol oluşumunu desteklemektedir. Kakao aynı zamanda anti bakteriyel olması dolayısıyla diş çürümesini engellemekte ve içerdiği teobromin maddesi ile boğazdaki mikropları öldürmektedir. Aynı zamanda PEA kimyasal bileşeni içermesi dolayısıyla mutluluk hormonu (endorfin ve trypttophanin) salgılamamıza yardımcı olduğu için hem depresyon hem de kanserle mücadelede önemli bir varlığı olduğunu belirtmeliyiz. Kanın pıhtılaşmasını da engellemektedir. Flavanol içerdiğin aynı zamanda uyku düzensizlikleri ile mücadele etmemizde de faydalıdır. Bazı özel durumlar haricinde diyare (ishal) tedavisinde de bitter çikolata tüketmek fayda sağlamaktadır.

 

4) BEZELYE: Alzheimer ve artrit savaşçısı olan bezelye nörolojik olarak destekleyicidir. Alzheimer hastaları düzenli olarak bezelye tüketmelidir. Demir, manganez, bakır, çinko ve kalsiyum içermesi dolayısıyla yaşlanma karşıtı etkisi kanıtlanmıştır. Genel anlamda bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden (polifenol içerir) akciğer, mide, kolon kanseri gibi hastalıklarda savaşta önemli bir engelleyicidir. Aynı zamanda saç dökülmesini önler. Lutein ve A vitamini barındırdığından gözlerimizin görüş kuvvetini artırır. Askorbik asit ve folik asit içerdiğinden ve bunlara ek olarak neredeyse tüm itamin türlerini barındırdığından mucizevi derecede bünye destekleyicidir. Prebiyorik katkısı yanında maküler bozulma ve aktivite oksidasyonunu da engeller. Enerji deposu olduğu için çocuklar ve sporcular tercih edebilir. Aynı zamanda yoğun lif içerdiğinden kabızlık önleyicidir. Bunun yanında kalori ve yağ oranı düşüktür ayrıca kanda şeker depolanmasını engeller yani veganlar ve diyet sürdüren bireyler için de önerilebilir.

 

5) KİMÇİ: orijinal adı kimchi olan Kore yemeğimiz bazen mayalanmış kırmızıbiber ve sebzelerden yapılırken özellikle Çin lahanasından üretilmektedir. Tabi mevsimine göre içeriği de değişebilmektedir. Mesela mevsimine göre sarımsak, turp, taze soğan, istiridye, mürekkep balığı, zencefil ve de acı baharatlar kullanılabilir. Üretilen yemek sayesinde ortaya çıkan probiyotik laktik asit bakterileri yiyeceğin mayalanmasını sağlarlar. Bu probiyotikler aslında bildiğimiz ev yoğurtları ile benzer probiyorikler içermektedir. Cibaria ve plantarum içeren kimçi çok sık görülmediği üzere anti-inflamatuar, kan kolesterolü düşürücü ve immün parçalayıcı özellik gösterir yani aslında kanser önleyici etkiye sahip bir oluşumu tüketirsiniz. Kimçinin bir diğer faydası ise vücutta bulunan cıva gibi ağır toksinlerin atılmasını sağlamalarıdır. Özellikle ağır metal içeren balıkları tüketen ya da sigara içen bireylerin kimçi tüketmesinde büyük fayda bulunmaktadır. Plantarum bağırsaklarda bulunan kötü bakterileri yok eder. IBS, Kolit ve Crohn tedavisinde de etkilidir. Kısaca kolon kanserinin engellenmesinde oldukça etkilidir. Kimçi gibi kefir ve kombuçayın da benzer özelliklere sahip olduğu unutulmamalıdır.

 

Yazı dizimiz devam edecek; Diğer yazılarımı görmek için sayfayı aşağıya doğru kaydırarak diğer teknoloji, liderlik, insan kaynakları, reklamcılık ve müzik yazılarıma göz atabilir ve eğer faydalı bulursanız dostlarınızla paylaşabilirsiniz!

 

Ayrıca yeni müzik albümüm olan “Anka’nın ilk video klibini izlemek için bu linke klikleyebilir ve görüşlerinizi videonun altında paylaşabilirsiniz!

 

https://youtu.be/FXeNg40OmEc

 

Ya da diğer dinleme - satın alma linkleri: (link adresinin üzerine klikleyebilirsiniz)

 

Spotify: https://spoti.fi/31Qz0qY

 

iTunes: https://apple.co/2ZhneEk

 

Amazon: https://amzn.to/2KIYDEn

 

Tidal: https://bit.ly/2HgCuv9

 

Deezer: https://bit.ly/30eJnod

 

Jio: https://bit.ly/2z8oWgM

 

Shazam: https://bit.ly/31U9ill

 

Barış Tunçbilek Sosyal Medya Adresleri: (link adresinin üzerine klikleyebilirsiniz)

 

Instagram: https://www.instagram.com/baristuncbilek/

 

Facebook: https://www.facebook.com/baristuncbilekofficial

 

Twitter: https://twitter.com/baristuncbilek

 

Youtube: https://bit.ly/2UcJePA

 

Soundcloud: https://bit.ly/2ZLEDX3

 

Spotify: https://spoti.fi/2MVdFsi

 

 

Şimdiden çok teşekkürler!

 

 

Dr. Barış Tunçbilek

NELER SÖYLENDİ?
@
Dr. Barış Tunçbilek

Dr. Barış Tunçbilek

DİĞER YAZILARI İŞ GÖRÜŞMESİ SORU VE CEVAPLARI: En zayıf yönleriniz nelerdir? 18-10-2019 14:58 İŞ GÖRÜŞMESİ SORU VE CEVAPLARI: En güçlü yönleriniz nelerdir? 17-10-2019 13:08 İŞ GÖRÜŞMELERİNDE GEÇERLİ GENEL PRENSİPLER NELERDİR? 16-10-2019 12:53 KARŞI CİNSİ ETKİLEMENİN SIRLARI (HALO ETKİSİ) 12-10-2019 12:36 KARŞI CİNSİ ETKİLEMENİN PSİKOLOJİK VE BİYOLOJİK SIRLARI NELERDİR? 11-10-2019 10:12 HASTALIKLARDAN KORUNMAK İÇİN YARARLI BAKTERİLER NASIL ÇOĞALTILIR (5. BÖLÜM) 10-10-2019 13:55 HASTALIKLARDAN KORUNMAK İÇİN YARARLI BAKTERİLER NASIL ÇOĞALTILIR (4. BÖLÜM) 09-10-2019 11:15 HASTALIKLARDAN KORUNMAK İÇİN YARARLI BAKTERİLER NASIL ÇOĞALTILIR (3. BÖLÜM) 08-10-2019 12:52 HASTALIKLARDAN KORUNMAK İÇİN YARARLI BAKTERİLER NASIL ÇOĞALTILIR (2. BÖLÜM) 07-10-2019 13:02 HASTALIKLARDAN KORUNMAK İÇİN YARARLI BAKTERİLER NASIL ÇOĞALTILIR (1. BÖLÜM) 04-10-2019 13:10 İŞ GÖRÜŞMELERİNDE GEÇERLİ GENEL PRENSİPLER NELERDİR? 02-10-2019 22:13 KAN ARTIRICI BESİNLER İLE HASTALIKLARDAN KORUNUN (5. Bölüm) 30-09-2019 12:08 KAN ARTIRICI BESİNLER İLE HASTALIKLARDAN KORUNUN (4. Bölüm) 28-09-2019 11:24 KAN ARTIRICI BESİNLER İLE HASTALIKLARDAN KORUNUN (3. Bölüm) 27-09-2019 19:02 KAN ARTIRICI BESİNLER İLE HASTALIKLARDAN KORUNUN (2. Bölüm) 25-09-2019 11:55 KAN ARTIRICI BESİNLER İLE HASTALIKLARDAN KORUNUN (1. Bölüm) 24-09-2019 12:51 KANSERDEN BUNAMAYA HÜCRE TAMİR REHBERİ (5. Bölüm) 23-09-2019 12:54 KANSERDEN BUNAMAYA HÜCRE TAMİR REHBERİ (4. Bölüm) 21-09-2019 12:30 KANSERDEN BUNAMAYA HÜCRE TAMİR REHBERİ (3. Bölüm) 19-09-2019 12:48 KANSERDEN BUNAMAYA HÜCRE TAMİR REHBERİ (2. Bölüm) 18-09-2019 10:46 KANSERDEN BUNAMAYA HÜCRE TAMİR REHBERİ (1. Bölüm) 17-09-2019 13:38 HİZMET SEKTÖRÜNDE PROJE YÖNETMENİN KURALLARI (2020) (10. Bölüm) 16-09-2019 11:02 HİZMET SEKTÖRÜNDE PROJE YÖNETMENİN KURALLARI (2020) (9. Bölüm) 14-09-2019 09:10 HİZMET SEKTÖRÜNDE PROJE YÖNETMENİN KURALLARI (2020) (8. Bölüm) 13-09-2019 13:03 HİZMET SEKTÖRÜNDE PROJE YÖNETMENİN KURALLARI (2020) (7. Bölüm) 12-09-2019 11:32 HİZMET SEKTÖRÜNDE PROJE YÖNETMENİN KURALLARI (2020) (6. Bölüm) 11-09-2019 10:26 HİZMET SEKTÖRÜNDE PROJE YÖNETMENİN KURALLARI (2020) (5. Bölüm) 10-09-2019 09:57 HİZMET SEKTÖRÜNDE PROJE YÖNETMENİN YENİ KURALLARI (2020) (4. Bölüm) 09-09-2019 10:45 HİZMET SEKTÖRÜNDE PROJE YÖNETMENİN YENİ KURALLARI (2020) (3. Bölüm) 07-09-2019 11:08 HİZMET SEKTÖRÜNDE PROJE YÖNETMENİN YENİ KURALLARI (2020) (2. Bölüm) 06-09-2019 11:06 HİZMET SEKTÖRÜNDE PROJE YÖNETMENİN KURALLARI (2020) (1. Bölüm) 05-09-2019 09:36 MİNİ BEYİN SAĞLIĞI VE KULLANIM KILAVUZU (2019) 04-09-2019 14:05 MÜZAKERE ÜSTATLARINA NASIL KARŞI KOYULUR? 22-06-2019 12:51 BAŞARILI MÜZAKERECİLERİN ÖZELLİKLERİ (2. Bölüm) 19-06-2019 13:11 MÜZAKERE YAPMAK İLE PAZARLIK YAPMAK AYNI ŞEY MİDİR? 18-06-2019 10:53 BİREYSEL MARKA NASIL YARATILIR? 14-06-2019 17:26 BİR SANAT DALI OLARAK “YENİLİKÇİLİK” 13-06-2019 15:40 DİJİTAL MAHŞERİN 4 ATLISI (2. Bölüm) 12-06-2019 13:05 DİJİTAL MAHŞERİN 4 ATLISI (1. Bölüm) 10-06-2019 15:34 AB; KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE TC 08-06-2019 13:24 PSİKOLOJİK KISITLAR GÜZELDİR (2. Bölüm) 03-06-2019 10:35 PSİKOLOJİK KISITLAR GÜZELDİR (1. Bölüm) 01-06-2019 14:47 ÇİN’İN SOSYAL KREDİ SİSTEMİNDEN HABERİNİZ VAR MI? (2. BÖLÜM) 30-05-2019 09:54 ÇİN’İN SOSYAL KREDİ SİSTEMİNDEN HABERİNİZ VAR MI? (1. BÖLÜM) 29-05-2019 12:44 KENDİNİ ANLAMANIN GÜCÜ (3. BÖLÜM) 27-05-2019 14:31 KENDİNİ ANLAMANIN GÜCÜ (2. BÖLÜM) 26-05-2019 16:23 KENDİNİ ANLAMANIN GÜCÜ (1. BÖLÜM) 25-05-2019 14:04 TÜRK FUTBOLUNUN GELECEĞİ 24-05-2019 12:15 CEP TELEFONLARIMIZ VE ÖTESİ (BÖLÜM 2) 23-05-2019 11:41 CEP TELEFONLARIMIZ VE ÖTESİ (BÖLÜM 1) 22-05-2019 13:18 GÜVENİLİR YAPAY ZEKÂ NASIL YARATILABİLİR? 21-05-2019 12:41 ROBOTLAR VE BİZ 20-05-2019 11:20 Harika (!) Problemler İçin Harika Stratejiler (2. Bölüm) 19-05-2019 11:42 Harika (!) Problemler İçin Harika Stratejiler (1. Bölüm) 18-05-2019 12:39 EKONOMİ Mİ YOKSA EXONOMİ Mİ? 17-05-2019 15:43 DUYGUSAL ALIŞKANLIKLARIN “İŞ” HAYATIMIZDAKİ YERİ 16-05-2019 18:06 İŞ YAŞAMINDA GÜÇ SAVAŞLARI VE STRATEJİLERİ (3. Bölüm) 15-05-2019 09:53 İŞ YAŞAMINDA GÜÇ SAVAŞLARI VE STRATEJİLERİ (2. Bölüm) 14-05-2019 17:15 İŞ YAŞAMINDA GÜÇ SAVAŞLARI VE STRATEJİLERİ (1. Bölüm) 13-05-2019 13:18 Büyük Liderler Danışmanlarını Nasıl Seçer? 11-05-2019 13:19 SOSYAL ZEKA GERÇEKTE NEDİR? 10-05-2019 17:28 World Wide Web Mi? World Wide War Mu? 09-05-2019 13:36 Yeni bir İşe Başlandığında Uyum Süreci Nasıl Yönetilmelidir? 08-05-2019 12:34 Hayat ve Kaos: 11 Tane Panzehir Önerisi 07-05-2019 18:03 Liderliğin Günlük Pratikleri 06-05-2019 14:19 Yeni Nesil İşletmeler ve Uydu Çalışanlar 05-05-2019 19:00 Teknoloji İşimizi Elimizden mi Alacak? 04-05-2019 18:28 Gazete Tunçbilek Yayında! 03-05-2019 17:12
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Alanyaspor 17 8
 • 2 Trabzonspor 15 8
 • 3 Fenerbahçe 14 8
 • 4 İstanbul Başakşehir 14 8
 • 5 Galatasaray 13 8
 • 6 Sivasspor 12 8
 • 7 Konyaspor 12 7
 • 8 Gaziantep FK 11 8
 • 9 Antalyaspor 11 8
 • 10 Yeni Malatyaspor 10 7
 • 11 Göztepe 9 8
 • 12 Beşiktaş 9 8
 • 13 MKE Ankaragücü 9 8
 • 14 Denizlispor 8 8
 • 15 Kasımpaşa 8 8
 • 16 Çaykur Rizespor 8 8
 • 17 Gençlerbirliği 6 8
 • 18 Kayserispor 4 8
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA