Duygu Has
Duygu Has
Giriş Tarihi : 20-04-2020 23:50
Güncelleme : 05-04-2021 18:40

(COVID-19) Corona Virüs Karşısında Ruh Sağlığımızı Nasıl Koruruz ?

  (COVID-19) Corona Virüs Karşısında Ruh Sağlığımızı Nasıl Koruruz ?

  

  Salgına sebep olan virüs ve salgının tedavisi ile ilgili yeterli düzeyde bilgi mevcut değil.  

  

  Salgının görülmeye başlanmasından itibaren hastalıkla ilgili bilgi alma,  hastalığa karşı hazırlıklı olma ve önleme isteği insanları her  ne kadar hastalıkla ilgili haberlere ulaşmayı,  takip halinde olmayı beraberinde getiriyor. Sosyal medyadaki farklı haberlerdeki bilgi kirliliği, çelişik ifadeler belirsizliği ve çaresizlik hissini daha da arttırıyor. Bu durumda, salgının hayatımızda oluşturduğu stresle baş etmeyi zorlaştırması şaşırtıcı gözükmüyor.  

 

  Stresin bir noktaya kadar işlevsel olduğunu, kendimizi korumamız ve önlem almamız için harekete geçirdiğinden bahsetmiştik. Stres  her ne kadar var olsa da bununla baş etmenin ütopya olmadığından söz etmiştik.  Peki o halde ne yapacağız ? 

Bunun için stresimi tetikleyen, bunu sürdüren etkenlerin ve stresi yönetmemizde etkisiz kalan baş etme yollarını  yeniden yapılandırarak.  

 

O halde başlayalım;  

 

1. Haberleri sürekli takip etmenin etkilerinden bahsetmiştik. Bunun için bilgi edinme isteği doğrultusunda sürekli haberle meşgul olma  ile bu durumun yarattığı sonuçlarını düşünün. Üstesinden gelebilmek için bu ikisi arasında bir denge oluşturmaya çalışın.  Bunun için  harcadığınız süre günlük işlerinize ayırmanız gereken zamandan alıyorsa, sosyal medya kullanımınızı kısıtlayın, haberleri belli zaman aralıkları ile  güvenilir kaynaklardan bilgi almaya çalışın. 

 

2. Belirsizliğin yarattığı endişenin farkına varın. Virüs hakkında yeterli düzeyde bilimsel bilginin olmaması ve yanlış bilgi kaynaklarının oluşturduğu çelişik bilgiler  belirsizliği getirmekte bu durum da zihinlerde daha çok soru işaretlerinin yer almasına sebep olmaktadır.  Başlangıçta doğal olarak kabul edilse de  zihin, uzunca süre bu şekilde meşgul olduğunda  felaket düşünceleri oluşmakta sonuç olarak da kaygı ve stresin daha çok artmasına sebep olmaktadır. 

 

3. Salgından nasıl korunacağına dair bilgiler kaygı veren düşüncelerin azalmasına yardımcı olacaktır, kendiniz ve yakınlarınızı korumak için neler yapabileceğinize odaklanın, sağlık uzmanlarının ve kuruluşlarının önerilerini uygulayın. Ancak korku ve panik içinde hissederseniz kendinize gerçekçi ve işlevsel olarak neler yapabilecek şeyler olduğunun, bu güne kadar stresli olduğunuz  zor zamanlarınızdaki baş etme yollarını düşünün, yardımcı olabilecek olanları yapmaya gayret edin.  

 

4. Salgın stresi, hastalığa fazla odaklanmanın ve belirsizliğin yarattığı felaket düşüncelerinin yanında hijyene fazla odaklanma, temizliğe yönelik aşırı ve işlevi olamayan davranış örüntülerini tetikleyebilir. Unutmayın ki kaygı, önlem almamız konusunda bizleri motive etse de, aldığımız önlemlerin  kendinizi ve yakınlarınızı tehlikeye atabilecek davranışlara yönlendirmemesine dikkat edin. 

 

5. Salgının hayatımızda yarattığı etkiler  karşısında kaygının yanına başka duygularda eşlik edebiliyor. Kendinizi bunalmış, sıkışmış  hissedebilirsiniz, bu durumda yakınlarınızla irtibat kurmak, tanıdığınız ve güvendiğiniz kişilerle duygularınızı paylaşmak, iletişim halinde olmak durumla  baş etmenize faydalı olabilir. Bunun yanında, yakınlarınızla yanlış anlaşılmaya sebep olmayan, zarar vermeyen mizahında bu süreçte olumlu duygular yaşamanıza yardımcı olabilir. Ancak, geçmişte yaşadığınız bir travma ya da  kronik rahatsızlıklarınız mevcutsa bu durum stresle baş etmenizi zorlaştırabilir. Bu durumda bir uzman desteği almak, ücretsiz hizmet veren online danışmanlıklardan yardım alabilirsiniz. 

 

6. Salgın sürecinde korunmak ve önlem almak için diğer insanlarla aramıza fiziksel mesafe koymamızı gerekli kılmakta. Bu durumda duygularımız, günlük rutinlerimiz kadar sosyal hayatımızda etkilenmiş oluyor. Sonuç ise kendimizi sosyal olarak yalıtılmışlık hisleriyle kendini belli ediyor.  Bu süreçte diğer insanlardan fiziksel olarak kısıtlı olmamız, sosyal kısıtlılığı değiştiremeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Görüntülü konuşma platformlarında diğer insanlarla iletişim halinde olmak yalıtılmışlık hissinin azalmasına ve rahatlamanıza yardımcı olabilir. İletişim esnasında salgınla ilgili konulara daha az yer vermek, illa ki konuşulacaksa da güvenilir kaynaklardan elde edilmemiş bilgileri paylaşmama dikkat edin, böylelikle diğer insanlarında kaygılarını tetiklememiş olursunuz.  Bununla birlikte,  iletişim halindeyken başka konulara yer vermek hem çevrenizdekilerim hem de kendinizin odağının değişerek rahatlamanıza yardımcı olacaktır. 

 

7. Salgın öncesi dönemde yaptığınız günlük rutinlerinizi bu dönemde de mümkün olduğunca devam ettirmeye çalışın ya da yeni bir rutin oluşturun. Belli bir düzene bağlı kalmak normallik hissi ve hayatın kontrolünün ele alınabildiği hissini yaşamanıza yardımcı olacaktır. 

 

8. Uyku ve yemek rutinlerinizi düzenlemeye çalışın.  Stresin tetikleniyor olması uyku örüntüsü ve yeme davranışları üzerinde değişiklik oluşturabiliyor. Bunun önüne geçebilmek için bu iki rutin için saatler oluşturun ve sabitlemeye çalışın, sağlıklı besinleri tüketmeye çalışın, uyumadan önce haber okumayın, adrenalini tetikleyecek filmler izlemeyen, uyku saatine yakın kafein içeren içecekler tüketmemeye çalışın. 

 

9.  Bu dönemi, daha önceden yapma fırsatı bulamadığınız faaliyetlere ayırabilir, ev koşulları el verdiği ölçüde hobilere, kitap okuyama ayırabilirsiniz. Bir şeyler yapıyor olmak kendimizi işlevsel hissetmemize yardımcı olacaktır. 

 

10. Salgın sürecinde hastalıktan korunabilmek adına  evde kalmamız öneriliyor. Vaktin büyük bir kısmını evde geçiriyor olmak fiziksel anlamda pasif kalmamıza yol açabiliyor.  Bunun ütesinden gelebilmek için alternatif yollar üretmeye çalışın, evde yapılabilecek basit egzersizler, aşamalı kas gevşetme, nefes egzersizleri ve meditasyon tekniklerini deneyebilirsiniz. 

 

  Unutmayın, salgın varlığı, potansiyeli ve yarattığı stres ciddi olsa da dünya  pek çok zorluğa şahit oldu ve geride kaldı. Salgında bunlardan biri. Önüne geçebilmek için bir çok bilim insanı üzerinde çalışmakta, bir çok sağlık çalışanı hastalara hizmet vermekte. Salgından korunmak ve yarattığı stresle mücadele edebilmek için uzmanların görüşlerini uygulamaya çalışın. Pek çok insanın emeği ile bu günlerinde geride kalacağına ilişkin inancınızı da kaybetmeyin.  

Hoşçakalın. 

 

 

  

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2354
 • 2Konyaspor2245
 • 3Alanyaspor2338
 • 4Adana Demirspor2337
 • 5Fenerbahçe2337
 • 6Beşiktaş2336
 • 7Hatayspor2336
 • 8Başakşehir FK2234
 • 9Gaziantep FK2232
 • 10Sivasspor2331
 • 11Kayserispor2331
 • 12Fatih Karagümrük2330
 • 13Kasımpaşa2327
 • 14Göztepe2327
 • 15Galatasaray2327
 • 16Giresunspor2326
 • 17Antalyaspor2324
 • 18Çaykur Rizespor2322
 • 19Altay2318
 • 20Yeni Malatyaspor2216
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Covid-19 'la ilgili 3. aşıyı yaptırdınız mı?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA