Duygu Has
Duygu Has
Giriş Tarihi : 03-11-2021 17:29
Güncelleme : 09-04-2022 17:23

Bu Hayatta Kimseye Güven Olmuyor

 

Güvensizlik, ilişki içerisinde olunan insanlardan zarar görme beklentisidir.  İnsanların bir şekilde yalan söyleyeceği, kandıracağı, zaaflarımızdan yararlanılıp kötüye kullanılma beklentisini içerir. Bir insanla etkileşim içerisine girildiğinde bir şekilde  istismar edilme kaygısı vardır. Küçük düşürülme, aşağılanma gibi duygusal bir istismar olabileceği gibi fiziksel şiddete maruz kalma ya da cinsel anlamda istismar edilme kaygısı da olabilir. Güvensizlik tüm insanlara ya da belli insanlara yönelik olabilir. Şüphe sizi tehlikelerden koruyan bir zırh gibidir, kimseye karşı indirmek istemezsiniz.

İnsanlardan bir şekilde zarar görme beklentisi nedeniyle ilişkiler kendinizi rahat hissettiğiniz bir yer değildir. Bu beklenti diğerlerinin yanında nedeni bilinmeyen bir kaygı hissettirir. Bu  durum  çoğu zaman  diğer  insanlara karşı tedbirli olmaya iter. Diğer insanlar ile  araya hep bir mesafe koyulur. Kişisel olabilecek bilgilerinizi, özel hayatınıza dair hiçbir şey paylaşmaz, kendinizi açmazsınız. Zayıf yönleriniz, bir konuya ilişkin görüşleriniz, üzüntüleriniz, geçmişiniz kısaca kendinize karşı kullanılabilme ihtimaliyle  kendinize saklarsınız.  İnsanlara dair içinizde daime bir şüphe vardır. Diğerlerinin konuşmalarının, davranışlarının ardındaki niyetlerine odaklanırsınız.  İnsanların kendinize ilişkin gizli, iyi olmayan niyetlerinin olduğunu düşünürsünüz. İnsanları daima dedektif gibi dikkatlice izler, test eder ama yine de güvenmezsiniz. Güvensizlik bazen çaresiz hissetmenizden, korkudan ya da yalnız kalma endişesinden ötürü  ilişkilerde diğerlerinin kötü davranışlara,  sizi sömürmelere izin verirsiniz, kendinizi savunma gücünüze güvenemezsiniz.   Aksi halde karşı koydunuz taktirde istismar edileceğimize inanırız.  Sonuç olarak, güvenilmez kişilerle ilişkimizi sonlandıramayız. Güvensizlik şeması  bazı kişilerde  de karşıt saldırı şeklinde işler. En iyi savunmanın iyi bir saldırı olduğuna inanırsınız. İncinmeden önce incitiriz. Kullanılmadan önce kullanır, sömürülmemek için sömürürüz.  İlişki içerisinde daima yoğun öfke ve çatışma vardır.

Şemaların kendini devam ettirme eğilimi vardır. Zihin, önceden aşina olduğu sonuçları tekrar tekrar deneyimleyeceği davranışlarımızı yönlendirir. Tanıdık ve bildik olana çekilme eğilimi, neye mal olursa olsun, zihne konforlu gelir.

 Güvensizlik şemasının da kendini gerçekleştirme şekillerinden biri, sizlerde  bu duyguları uyandıran partnerlere çekilmenizdir. Hayatınıza aldığınız insanlar sizi korkutan, öfkelerini kontrol etmekte zorlanan, alkol veya madde kullanıp kontrolünü kaybeden kişiler olabilir. Sizleri istemediğiniz davranışlara zorlayabilir istediği yapılmadığında  şiddet uygulayabilir. Acı çekmenizden zevk aldığını düşünebilirsiniz. Hiçbiri değilse sizi her anlamda sömüren, zayıflıklarınız kullanıp manipüle eden, yalnızken ya da insanların içinde sizi eleştiren, aşağılayan, ihtiyaçlarınızı umursamayan biri olabilir. Sizi aldatabilir, birden fazla ilişkisi olabilir. Çıkarcı ya da dolandırıcı karaktere sahip biri  olabilir.    

Bir diğer yol ise, hayatınızdaki kişiler bu özelliklere sahip olmasa, güvenilecek bir kişi olsa dahi   bir şekilde ilişkiyi sabote edebilirsiniz. Partnerinize bir türlü güven duymazsınız, elinizde bir kanıt olmasa dahi karşınızdakine şüphe ile bakmaya devam edersiniz.  Karşınızdaki insanı sık sık güven testine tabi tutabilirsiniz.  Masum konuşmaları çarpıtabilir, alınganlık gösterebilir, öfkeyle suçlayabilirsiniz. Bir şekilde siz de erken dönemde maruz kaldığınız ve özdeşleştiğiniz örüntüleri partnerinize   yansıtarak güven zedeleyen, sömüren, istismar eden taraf olabilirsiniz.

Her iki şekilde de tıpkı çocukluğunuzdaki gibi tekrar tekrar insanlara ve dünyaya dair güven duygunuzu kaybedersiniz.

Güven duygusu size çok uzaktır çünkü geçmiş deneyimleriniz acı doludur. Yaşamınız çok erken dönemlerinde bu duyguları deneyimleye başlamışsınızdır. Aile içinde tıpkı flörtlerde yönelinen parterlere özgü profil görülür. İlk olarak ebeveynler güveninizi suistimal etmiştir. Size verdikleri sözleri tutmayarak, bir şekilde kandırarak, belki  yalan söyleyerek, zayıf yönlerinizi size karşı kullanarak. İstedikleri yapılmadığında cezalandırarak, küçümseyerek, bağırarak, duygusal ve fiziksel şiddet uygulayarak. Maruz kalınan şeyler kendinizi onlara karşı tetik olmanıza sebep olmuşlardır. Ne zaman ne yapacaklarını kestirememeniz kendinizi emniyette hissetmeniz gereken yerde asla güvende hissetmenize sebep olmuşlardır.  Aileniz dışında kimseye güvenmemeniz tembihlenmiş ancak siz orada da bu duyguyu deneyimleyememişsinizdir.

Özetle   aile  bir şekilde duygusal, fiziksel ya da cinsel anlamda istismar etmiş ya da engel olamamıştır. Bu sebeple koruması gereken, güvenmemiz gereken kişilerin kurbanı olmuşuzdur. Hayatta sırtımızı dayadığımız  şey ise kendimiz ve etrafımıza karşı ördüğümüz şüphelerimiz olmuştur.

Peki güvensizlik kader mi, Hep bu şekilde mi sürüp gidecek ? Böyle olmak zorunda değil. Sizlerin de kendinizi emniyetli, değerli, hissettiğiniz, ihtiyaçlarınızı ifade edebileceğiniz ilişkilere herkes kadar hayatınızda yer verebilirsiniz. Yeter ki kendinize değişim için bir fırsat verin !

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 • Süper Lig Ahmet Çalık SezonuOP
 • 1Trabzonspor3781
 • 2Fenerbahçe3770
 • 3Konyaspor3767
 • 4Başakşehir FK3762
 • 5Alanyaspor3761
 • 6Beşiktaş3758
 • 7Antalyaspor3758
 • 8Fatih Karagümrük3757
 • 9Adana Demirspor3752
 • 10Sivasspor3751
 • 11Galatasaray3751
 • 12Kasımpaşa3750
 • 13Hatayspor3750
 • 14Kayserispor3747
 • 15Giresunspor3745
 • 16Gaziantep FK3743
 • 17Çaykur Rizespor3736
 • 18Altay3734
 • 19Göztepe3728
 • 20Yeni Malatyaspor3720
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Hayat Nasıl Gidiyor ?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA