Giriş Yap Kayıt Ol
YERYÜZÜNDE İNSANLARI TONAJ OLARAK AĞIRLIĞINI MERAK ETTİNİZ Mİ? | Tunçbilek Reklam
YERYÜZÜNDE İNSANLARI TONAJ OLARAK AĞIRLIĞINI MERAK ETTİNİZ Mİ?

Yeni bir araştırma, yeryüzünde insanların ürettiği tüm arabaların, beyaz elektronik eşyaların, bilgisayarların ve binaların toplam ağırlığının 30 trilyon ton kadar olduğu açıklandı. İngiltere’de Leicester Üniversitesinde yapılan yeni araştırma; gökdelenlerden, toplu iğne başına kadar insanoğlunun üretimine katkı verdiği her kalem emtia ve yapının ağırlığı, akıllara zarar bir tonaj olarak karşımıza çıkıyor.

 

Dünyanın “teknosferi” olarak adlandırılan bütün kırsal, kentsel altyapıların, araçların, makinelerin, yeryüzündeki, gökyüzündeki ve deniz üstündeki her araç ve yapının, her bir teknoloji parçasının ve atık alanlarındaki tüm çöplerin toplam ağırlığının 30 trilyon ton olması oldukça düşündürücü. Çünkü bu hesapla bütün teknosferin yeryüzüne eşit olarak dağıtılması durumunda her bir metrekareye 50 kilo çöp düşüyor. Bir metre karelik bir alanda 50 kiloluk bir çöp poşetiyle yaşadığınızı düşünün. Bu durum hiç de iç açıcı gelmiyor.

 

CBCNews’da tyer alan habere göre, Leicester Üniversitesinden yapılan açıklama, insanların hayatlarını sürdürmek üzere inşa ettiği, evlerin, fabrikaların, çiftliklerin, madenlerin, yolların, havaalanlarının, limanların ve bilgisayar sistemlerinin ardında büyük miktarda atıklar bırakarak inanılmaz tonajlara ulaştığı da önemle belirtilmiş.

 

Öte yandan dünyanın hayatını devam ettirmesine yarayan biyosferin tam tersine teknosfer, kendisini oluşturan materyallerin geri dönüşümü konusunda yetersiz kalıyor. Bu yüzden çöp oranı artıyor ve yetersiz geri dönüşüm atıkları yeni bir katman oluşturuyorlar.

56 kez görüntülendi. / 22-01-2019 tarihinde eklendi.