Giriş Yap Kayıt Ol
YERLİ ARAMA MOTORU GELİYOO.COM FELAKETİ! | Tunçbilek Reklam
YERLİ ARAMA MOTORU GELİYOO.COM FELAKETİ!

Bakanlığın yerli arama motoru ile ilgili yaptığı açıklamadan sonra birçok kişinin “işte bu sefer Türkiye’nin de bir arama motoru olacak” dediğini duyduk. Fakat olayın içeriği berraklaştıkça heyecanımız ve merakımız yavaş yavaş kırılmaya başladı. Ortaya konulan sadece geliyoo.com isimli boş bir site ara yüzüydü.   Ardından edindiğimiz bilgilere göre veri yetersizliğinden dolayı gerçek site açılamamıştı. Daha sonrasında ise Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından gelen ilgili habere ulaşabildik.  Yapılan resmi açıklamada geliyoo.com sitesi ile devlet kurumlarının açıktan bir ilgisi yoktu.

 

Bakanlığın ilgili açıklaması ise şöyleydi:

 

“İddia sahiplerinin, yerli arama motoru projesiyle ilgili Bakanlığımızla bir temasları olmamıştır. Ancak, 18 Ocak 2017 (Bugün) tarihinde Bakanımız Ahmet Arslan’a hitaben elektronik posta yoluyla bir mektup göndermişlerdir.”

İddiaya göre “10 yılda 10 milyon bütçe ayrılarak yerli arama motoru Geliyoo kuruldu” denilmektedir. Fakat bizim gördüğümüz geliyoo.com sitesi ise baştan aşağıya hazır sistemlerle yapılmış bir “template” dir yani hazır bir sitedir. Maliyeti ise toplamda 100 TL bile etmemektedir.

Aslına bakarsanız geliyoo.com bütün verilerini de google.com’dan almaktadır. Yani kendi algoritması bulunmamaktadır. Dolayısıyla da bu tip bir yapının google.com alt yapısını kullanarak Google’ın kendisine nasıl rakip olmayı planlamaktadır bilemiyoruz.

Diğer taraftan yandex.com’un Türkiye’ye yaptığı yatırımlar sonrasında google.com da bu konuda yatırımlarını attırıp sokak çekimleri ve dil çeviri gibi birçok alanda iyileştirmeler yapmış ve rekabet kapasitesini artırmıştır.  Bu noktada Türk arama motorunun da bu konular göz önünde bulundurularak geliştirilmesi gerekmektedir. Yani rakip analizi yapmadan sadece algoritma tasarlamak da bu rekabette yerli yazılımın işini oldukça zorlaştıracaktır.

Türkiye merkezli bir veri merkezi kurularak, bu arama motorun alt yapısını komple Türkiye’de kurmak şarttır.  İlk aşamada kesinlikle dışarıdan herhangi bir veri merkezi hizmeti alınmamalıdır. Bu hem prestij, hem özgünlük hem de güvenlik açısından zorunludur. Benzer şekilde Rusya Yandex ile tamamen profesyonelce davranmış; gerekli bölgelerde yeterli yatırımı doğru zamanda ve doğru sırayla yaparak dünya çapında önemli bir pazar payına ulaşmıştır.

Unutulmaması gereken durum şudur ki; bir arama motorunun yapılmasının asıl amacı yazılım sektöründe dışa bağımlılığın azaltılmasıdır.  Bu hamlenin ana fikrini desteklemekle beraber baştan savma çıkışların ana fikre zarar verdiğini ve hatta ülkemizin uluslararası platformlarda dalga konusu olmasına sebebiyet verdiğini de unutmamak gerekir. Sonuç olarak İnternette kullandığımız her hizmet yeri geldiğinde fayda yeri geldiğinde de tehdit yaratabilmektedir. Dolayısıyla da bu başlıkta gerekli görülen yatırımın geniş bir fikir tabanının fikri alınarak örgütlenmesi  yerli yazılım sektörüne büyük fayda sağlayacaktır.

55 kez görüntülendi. / 22-01-2019 tarihinde eklendi.