Giriş Yap Kayıt Ol
Yemeklik Yağa Litre Başına 10 Kuruş Zam Geliyor | Tunçbilek Reklam
Yemeklik Yağa Litre Başına 10 Kuruş Zam Geliyor

Yemeklik Yağa Litre Başına 10 Kuruş Atık Vergisi Eklendi

 

Nebatsal Yağ Sanayicileri Derneği İdare Heyeti Başkanı Sayın Tahir Büyükhelvacıgil, yemeklik yağda litre başına 10 kuruş atık yağ aidatı getirildiğini kamuoyuna açıkları ve sektörle alakalı genel bir değerlendirme yaptı.

 

Nebatsal Yağ Sanayicileri Derneği BYSD İdare Heyeti Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, plastik poşetlerin paralı olmasına ait Etraf Yasası kapsamında, yemeklik yağların litre başına 10 kuruş “atık yağ aidatı” getirildiğini açıkladı. Başlangıçta bu meblağın hem nebatsal hem de madeni yağlar için 50 kuruş olarak tanımlandığını, ancak kendilerinin mücadeleleri neticesinde her ikisi için de 10 kuruş üzerinden vergilendirilme yapılacağını söyledi.

 

Bahsi geçen vergilendirme dolayısıyla sanayicinin senelik ödediği aidatın üçe katlanabileceği belirtiliyor. Özellikle Naylon poşetlerin paralı olması aylardır ülke gündemimizi meşgul eden ve pek çok değişik kavgalara yol açan bir mevzu olarak sosyal medyayı meşgul etmekte. Yılbaşından bu yana market poşetlerinin en az 25 kuruştan satılmasına karar verilmiş olması ve  şimdi aynı yasa kapsamında getirilen atık yağ aidatının da bu sefer üretici – hizmet sağlayıcılar tarafında benzer eleştirileri doğuracağı öngörülüyor.

 

Gazetecilerin konu ile ilgili sorduğu soruları cevaplayan BYSD İdare Heyeti Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Türkiye’de yalnızca fast-food lokantalarından günde 50 bin ton atık yağ çıktığını söyledi. 100 – 150 bin ton kapasitesi olan orta ölçekli bir şirketin bile senelik 8.5 milyon lira geri dönüşüm katkı payı ödemek zorunda kalacağını sözlerine ekledi.

 

Benzer şekilde ambalajcılar da üretim süreçleri dolayısıyla devlete ambalaj geri dönüşüm katkı hisseyi ödemek zorunda kalacaklar.

 

Büyükhelvacıgil atık yağ aidatı ya da ambalaja zam gibi uygulamaların maliyetleri hızla etkileyecek kalemler olduğunu ve 2019’da bu alınan kararın yürürlüğe girmesi ile enflasyonun olumsuz şekilde etkileneceğini belirtti. TBMM’de bekleyen tağşiş kanununun şu ana kadar çıkmadığını, tağşişli yağ üretenlerin ise sorumluluklarının daha az olması dolayısıyla nitelikli yağ üretenleri rekabet edemez hale getirdiğini vurguladı.

 

İnsanların sıhhatini tehdit edecek mahsuller sunanlara gereken cezanın özellikle bu şartlar altında hızla verilmesi gerektiğini belirten Büyükhelvacıgil, bu cezaların caydırıcı da olması gerektiğini söyledi. Tağşişle, harcayıcılar da dahil hepimizin ortak bir çaba içinde olması gerektiğini belirtti. Para cezasının tağşişli yağa karşı tesirli olamayacağını söyleyen Büyükhelvacıgil, daha evvel Gaziantep’te bir işletmenin ayçiçeği yağına ucuz yağ karıştırması nedeniyle 1 sene 1 ay 10 gün hapis cezası almasının örnek vaka olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

 

Öte yandan başkan,  Türkiye ayçiçeği imalat kapasitesi ise dünya standartlarının oldukça altında olduğunu da söyledi.

 

Türkiye 1.2 milyon ton ayçiçeği üretirken, tarım alanları ve nüfusları bizden çok daha az olan Moldova’nın 1.5 milyon, Bulgaristan’ın 1.8 milyon ton, Romanya’nın da 1 milyon ton üretim gerçekleştirebildiğini, bizim ise hâlihazırda 3 milyon tonu aşmamız gerektiğini belirtti. İthalat yaptığımız ülkelerin Türkiye’deki ayçiçeği hasadının ve mahsullerinin bitme zamanını çok iyi bildiğini ve bu sebeple de maliyetlerini o yarıyıllarda yükselttiklerini söyledi. Büyükhelvacıgil, Avrupa Birliği’nden sıfır gümrük aidatı ile 18 bin ton yağ ithal edildiğini fakat ithalatın adaletli yapılmadığını da bildirdi.

 

Ayrıca Toprak Mahsulleri Ofisi’ne sıfır gümrükle 2,6 Milyon Tonluk Hububat İthalatı Yetkisi Verildi..

Çok fazla bilinmese de Türkiye’de petrolden sonra en fazla ithalatı yapılan mahsuller yağlı tohum ve bitkiselyağ olarak dikkat çekmekte.

 

Çiftçiye bu mahsullerin yetiştirilmesine istinaden senede en  az  2 milyar dolar destek yaratılması halinde, ithalata gerek kalmayacağını söyleyen Büyükhelvacıgil, son on senede ayçiçeğinde 2,6 milyar dolar, ayçiçeği yağında ise 4 milyar dolarlık ithalat yapıldığını sözlerine ilave etti. Yağ sektöründe böyle devam etmesi halinde 2030 senesine kadar 15,6 milyar dolarlık ithalatın zorunlu olarak yapılması gerektiği bildirildi.  

66 kez görüntülendi. / 28-01-2019 tarihinde eklendi.