Giriş Yap Kayıt Ol
Yaşam Alanlarınızı Nasıl Daha Huzurlu Hale Getirebilirsiniz? | Tunçbilek Reklam
Yaşam Alanlarınızı Nasıl Daha Huzurlu Hale Getirebilirsiniz?

Yaşam Alanlarınızı Nasıl Daha Huzurlu Hale Getirebilirsiniz?

 
Yaşam Alanı Ne Demektir?

            Canlı varlıkların yaşamlarını karşılıklı etkileşim içinde sürdürdükleri faaliyet alanıdır. Amaç aynı olsa da aslında her canlının yaşam alanı bir birinden farklıdır. Örneğin bazı kimseler kutupta yaşarken bazıları dünyanın en sıcak çöllerinde yaşar. Kimi ekvatorda yaşarken kimisi de orta kuşakta yaşar. Bütün bu yaşam alanlarının ortak noktası ise güvenli bir şekilde hayatlarını sürdürebilmektir. Peki, yaşam alanları ne kadar güvenilirdir? Kendi güvenliğimiz ve huzuru sağlamak için neler gerekli? Bize düşen görevler nelerdir? Bütün bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 

 Yaşam Alanlarımızın Huzurunu Bozan Genel Nedenler:

 1) Beşeri Nedenler

 - Düzensiz ve çarpık kentleşme

 - Eğitim Yetersizliği

 - Alt Yapı ve Bayındırlık Sorunları

 2) Doğal Nedenler

 -Doğal Afetler

 

            Yaşam alanlarımızda huzuru bozan nedenler ve buna uygun çözüm yolları genel olarak şu şekilde özetlenebilir:

1) Beşeri Nedenler

 

 - Düzensiz ve Çarpık Kentleşme: Her geçen gün artan konut ve altyapı sistemleri ihtiyacı nedeni ile yapılan konutlar geleceğin planlanmasından uzak, günü kurtarma düşüncesiyle yapılan bu yapılar, doğal afetler sırasında can ve mal kaybına neden olabilir. Bunun yanı sıra bu yapılarda ki düzensizlik kimi zaman komşuları karşı karşıya getirebilir ve can ve mal kaybına neden olabilecek olaylara da sebep olabilir.

 

 - Eğitim Yetersizliği: İnsanlar yetersiz eğitim dolayısı ile birbirlerini anlamakta güçlük çekebilir, empati kurma yeteneğini yeteri kadar kullanamayabilir ve buna bağlı olarak hırsızlık, gasp, kapkaç, uyuşturucu madde kullanımı, kavga ve benzeri gibi olaylar sıklıkla yaşanabilir. Bütün bu olumsuz durumların önüne geçmek ve bilinçli birer toplum bireyleri yetiştirmek için yeteri kadar eğitim almak şarttır.

 

 -Altyapı ve Bayındırlık Sorunları: Doğal yaşam çevremizdeki temel ihtiyaçlar olan bayındırlık hizmetlerinin yetersiz olması veya bunların yanlış ve verimsiz bir şekilde karşılanması ya da bilinçsiz bir şekilde kullanılması durumunda kişiler arasında can ve mal kaybına sebep olabilecek sorunlar doğabilir. Bütün bunların önüne geçmek adına var olan hizmetlerini etkin ve verimli bir şekilde kullanmalıyız.

 

 2) Doğal Nedenler

 

            Doğal afetler insan hayatında geçmişten günümüze devam eden ve devam edecek olan yadsınamaz olaylarıdır. Sel, Deprem, Taşkın, Volkanizma, Tsunami, Fırtınalar, heyelan gibi doğal afetler karşısındaki hazırlıklar, bu tür olaylara hazırlıklı olmak insanoğlunu zihnen huzurlu ve mutlu edecektir. Daha güvenli bir çevre ve kaliteli bir yaşam sunacaktır. Doğanın Tehlikeli yüzü yapılacak bir kaç hazırlıkla doğanın şefkatli yüzüne dönüşecektir ve dolayısıyla huzurlu ve güvenilir bir yaşam alanı kaçınılmaz olacaktır.

 

 

52 kez görüntülendi. / 22-01-2019 tarihinde eklendi.