Giriş Yap Kayıt Ol
Yabancılara Ücret Karşılığı Vatandaşlık Uygulaması Rekor Gelir Yarattı | Tunçbilek Reklam
Yabancılara Ücret Karşılığı Vatandaşlık Uygulaması Rekor Gelir Yarattı

 Türk Vatandaşlığına Geçişte Yapılan Düzenleme ile Türkiye’ye 100 Milyon Dolarlık Yatırım Geldi

 

Türk vatandaşlığı hakkı kazanımında gerekli olan 2 milyon dolarlık sabit sermaye tutarının 500 bin dolara indirilmesi düzenlemesinden üzerinden kısa bir süre geçmesine rağmen 100 milyon dolarlık yabancı yatırımı gerçekleşti.

 

2018’in Eylül ayında yapılan bir düzenleme ile Türk vatandaşlığına geçişte kolaylık sağlanması amacıyla bir takım değişiklikler yapılmıştı. Buna göre yabancı vatandaşlığı bulunanların  Türk vatandaşlığı hakkı kazanmaları için öngörülen sabit sermaye tutarı 2 milyon dolardan 500 bin dolara indirilmişti.

 

Söz konusu düzenleme özellikle gayrimenkul sektöründe olumlu karşılanırken, yabancılara konut satışlarında bir sıçrama olacağı da tahmin edilmişti. Nitekim beklenen artış oldu ve yılın ilk dokuz ayında yabancılara 24 binden fazla konut satımı gerçekleştirildi.

 

Türk vatandaşlığında geçişte yapılan düzenleme ile 2018’den günümüze toplamda 250 küsur başvuru ve 100 milyon dolarlık yabancı yatırımı gerçekleştirilmiş oldu.

 

Eylül ayında yapılan düzenlemeden bu yana 100 milyon dolarlık yatırım yapıldığı ve 2019 yılında başvurularda patlama olması gelen talep sorguları değerlendirildiğinde öngörülüyor. Yatırımını veya bankadaki parasını 3 yıl boyunca çekmemeyi kabul eden, bunun yanında satın aldığı gayrimenkulü 3 yıl boyunca satmayacağını da taahhüt eden yatırımcılara ömür boyu Türk vatandaşı olma hakkı verilmesi 2018 yılında kabul edilmişti.

 

Bu düzenleme sayesinde konut sektöründe ciddi boyutta bir canlanma oldu. Öyle ki 2017 yılında yabancılara yapılan konut satışlarından 4,8 milyar dolar elde edilirken, 2018’de 10 milyar doları geçmesi bekleniyor.2019 yılında ise bu rakamın 14 milyar doları bulması hedeflenmekte.

 

VIP Turkish Pass yöneticisi Akın Atalay, söz konusu düzenlemenin olumlu etkilerinden bahsetti.

 

Yabancıların konut alımındaki artışla birlikte Türkiye’ye gelen yabancıların önemli kısmının yatırımla vatandaşlık hakkından yararlanma istediklerini söyleyen Atalay, en çok Arap ülkeleri, İran ve Türk Cumhuriyetlerinden taleplerin geldiğini belirtti. Bu ülkelerin yanında İngilizlerden de çok fazla telefon aldıklarını, Antalya’da yaşayan Almanların ve Rusların da ülkemize aşık olduğunu dile getirdi. Bu uyruklu kişilerin Türkiye’deki sosyal imkanları görünce ev alıp çifte vatandaşlık hakkı kazanmak istediklerini sözlerine ekledi.

 

Yabancıların en çok talep gösterdiği illerin başında İstanbul, Antalya ve Bursa geliyor. Ülkemizin doğusunda ise Mersin, Gaziantep, Kahramanmaraş, Hatay başı çeken diğer illerden.

 

Türk vatandaşlığına geçiş için sabit sermaye tutarının indirilmesinin ülkemiz için pozitif etkilerini sıralayan Atalay, bu imkandan yararlanmak isteyen yabancıların hiçbir bürokratik engelle de karşılaşmadıkları için oldukça verimli yürütülen bir sürecin devam ettiğini dile getirdi. İçişleri Bakanlığı’nın evrakların tam olması ve başvuruların eksiksiz yapılması halinde, başvuru sahiplerine 45 gün içerisinde cevap verdiklerini anlattı. Bu kişilerin Türk vatandaşları ile eşit haklara sahip olduğunu, başvuru işlemleri sürecinde hiçbir engelle karşılaşmadan, vergi indirimleri sigorta prim indirimleri, devlet destek ve indirimlerinden de faydalandıklarını da sözlerine ekledi.

 

Bakalım 2019 yılında süreç nasıl işleyecek?

57 kez görüntülendi. / 28-01-2019 tarihinde eklendi.