Giriş Yap Kayıt Ol
Telefon Dolandırıcılarından Kendinizi Korumanın Yolları | Tunçbilek Reklam
Telefon Dolandırıcılarından Kendinizi Korumanın Yolları

  Son yıllarda çok hızlı bir şekilde yayılmaya başlamıştır. Birçok dolandırıcılık vakıasından söz etmek mümkündür. İnternet, kredi kartı ve telefon dolandırıcılığı... Özellikle de telefon dolandırıcılığı son günlerde çok sık duyduğumuz gazete ve dergilerden sık sık okuduğumuz bir olaydır. Bu dolandırıcılık türü o kadar çok yaygınlaşmıştır ki; bu tuzağa düşmemek için polisten ve çeşitli operatörlerden telefonumuza uyarı mesajları gelmektedir. Tüm bu uyarılara rağmen okumuş ya da okumamış farklı meslek ve kesimden birçok kişi bu tuzağa düşebilmektedir. Peki, dolandırılmaktan nasıl korunabiliriz? Bu tuzağa düşmemek için neler yazmalıyız?

 

 Telefon Dolandırıcılığından Nasıl Korunabiliriz?

 

 - Tanımadığınız ve bilmediğiniz numaradan sizi aradıklarında telefonu açmayın.

 

 - Artık dolandırıcılar şirket ve telefon operatörlerinin numarası gibi de müşterileri arayabiliyorlar. Bunu nasıl yaptıkları halen bilinmese de tüketiciler son derece dikkatli olmalı ve telefonda kendilerinden istenen özel bilgileri kesinlikle paylaşmamalıdır. Banka ve benzeri yerlerin numarası gözükse ve telefonun ucundaki kişi görevli olduğunu söylese bile güvenmemeli; telefonu kapatarak kendileri banka yetkilisini arayarak olayı teyit etmelidir.

 

 - Cevapsız gelen aramalara kesinlikle geri dönülmemelidir. Çok kısa çaldırıp kapatma ve karşıdaki kişiyi ağına düşürme de dolandırıcılar tarafından sık kullanılan bir yöntemdir.

 

 - Sigorta şirketinden aradıklarını söyleyip; sizin adınıza sigorta yaptıklarını ve ilk yıl ücretsiz ikinci sene şu miktarı ödemeniz gerekiyor diyerek sizden para talebinde bulunabilirler. Bu kişiler taahhüt yapıldığı için vazgeçmeniz halinde cezai uygulama ile iki üç katını ödemeniz gerektiğini söyleyerek sizi korkutarak banka bilgilerinizi alarak paranızı çalmak isteyebilirler. Sigorta şirketleri, Hazine Müsteşarlığı tarafından izinli olmalıdırlar bunun yanı sıra yazılı poliçe düzenlemeden sigorta tesis edilemeyecektir.

 

 - Dışarıda tanımadığınız, bilmediğiniz, emin olmadığınız kişiler ile telefon numaranızı ve size ait özel bilgilerinizi paylaşmayınız.

 

 - Sokakta anket çalışması yapan ve güvenilir olmayan; çeşitli anketörlere kişisel bilgilerinizi ve cep telefon numaranızı vermeyiniz. Dolandırıcıların cep telefon numaranızı bu gibi yollar ile bulması olasıdır.

 

 - Telefon ile arayarak satış yapmak isteyen ve satışı gerçekleştirmek için sizden kişisel bilgilerinizi isteyen kişilere itibar etmeyin.

 

 - Çok ünlü, köklü ve kurumsal firmalardan gelen "Hediye kazandınız." mesajı ile size verilen talimatları yapmanız doğrultusunda hediyeyi almaya hak kazanacağınız yazabilir. Bu tarz mesajları dikkate almayın ve önemsemeyin.

 

 - Telefondan alacağınız hizmetlerde emin olamıyor iseniz; siz karşı tarafı arayarak işleminizi gerçekleştirin.

 ​​​​​​​

 - Şüphelendiğiniz bir durum olduğunda hiç vakit kaybetmeden 155 polis hattını arayın.

79 kez görüntülendi. / 22-01-2019 tarihinde eklendi.