Giriş Yap Kayıt Ol
Raşitizm Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? | Tunçbilek Reklam
Raşitizm Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Raşitizm hastalığı, kemiklerin sağlıklı gelişmesini sağlayan fosfor ve kalsiyumun kemiklerde yeterince depolanamamasından dolayı, kemiklerin zayıf olmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Raşitizm, kemiklerin zayıf olması ve özellikle küçük çocuklarda kemik gelişiminin normalden farklı olmasıyla kendini göstermektedir.

 

Raşitizm Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Raşitizm hastalığı, her yaşta insanda görülmekle birlikte, en sık rastlanan, 2 ay ile 2 yaş aralığında bulunan bebeklerdir. Raşitizm hastası olan bebeklerde, yaşıtlarına göre daha geç diş çıkarma, daha geç emekleme ve yürüme gibi belirtiler baş göstermektedir. Yürümeye başlayan bebeklerde, bacaklarda eğrilik ve dışa dönüklük söz konusudur. Raşitizm hastası bebeklerin, yaşıtlarına göre boyları daha kısadır ve kasları oldukça zayıftır.

Bu bebeklerin göğüs bölgelerinde şişlikler, el ve ayak bileklerinde ise genişlikler görülmekte ve özellikle baş bölgelerinde aşırı terleme olmaktadır. Bu belirtilerden sadece birinin varlığının bulunması, bebeğin raşitizm hastası olması için yeterli değildir. Bu belirtilerin birkaçının birden meydana çıkması durumunda, bebeğin bir uzmana gösterilmesi, hastalığın ilerlemeden tedavisi anlamında önemlidir.

 

Raşitizm Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Kemiklerin sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve büyümesi için gerekli olan en önemli iki mineral, kalsiyum ve fosfordur. Bu iki mineralin kemiklerde yeterince depolanması için, D vitamini büyük bir etkendir. D vitamini eksikliği, bu iki mineralin depolanmasını ve bağırsaklardan emilimini güçleştireceğinden, raşitizm hastalığına neden olacaktır. Raşitizm hastalığının tek nedeni D vitamini eksikliği değildir. Genetik faktörlerde, raşitizm hastalığında etkili olmaktadır. Raşitizm hastalığının teşhisi uygulanan kan testi ile konulmaktadır.

 

Raşitizm Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Raşitizm hastalığının tedavisi oldukça kolay olmaktadır. Raşitizm hastalığında önemli olan, bebekteki belirtilerin gözlemlenmesi ve teşhisinin yapılmasıdır. Raşitizm hastalığının tedavisi, D vitamini takviyesiyle yapılmaktadır. D vitamini takviyesi genel olarak ağız yoluyla olabildiği gibi, bazen kasa yapılan iğne ile de yapılabilmektedir. Vücutta bulunan D vitamini yeterli seviyeye ulaştığında, hastalığın verdiği belirtiler ortadan kalkacaktır.

 

Raşitizm Hastalığından Korunmanın Yolları Nelerdir?

Raşitizm hastalığından korunabilmek için, sağlıklı beslenmek önemlidir. Özellikle deniz ürünlerinin bol bol tüketilmesi ve balık yağı kullanılması, raşitizm hastalığından korunmak için önemlidir. Anne sütüyle beslenen bebeklerde, doktor önerisiyle D vitamini takviyesi yapmak gerekebilir. Hazır mama ile beslenen bebeklerde ise, mamalarda D vitamini takviyesi bulunduğundan, bu takviyeye gerek kalmayacaktır. Bebeklerin D vitamini almasının en kolay ve etkili yolu, bebeğin günün belli saatlerinde,20-25 dakika kol ve bacaklarının güneşe çıkarılmasıdır. Güneşle birlikte alınacak D vitamini, bebekleri raşitizm hastalığından koruyacaktır.

 

65 kez görüntülendi. / 22-01-2019 tarihinde eklendi.