Giriş Yap Kayıt Ol
Mavinin Ev Dekorasyonu Etkisi | Tunçbilek Reklam
Mavinin Ev Dekorasyonu Etkisi

   Mavi rengi soğuk renkler grubunda yer almasına rağmen aynı zamanda da göz sağlığına en iyi gelen renktir. Gözü yormayan bu renk etraftaki objelerin daha net görülmesini ve algılanmasını sağlar. Temizlik ve sadeliği de simgeleyen mavi belirli renk ve konseptler ile birlikte kombinlenirse ortaya oldukça güzel dekor fikirleri çıkabilmektedir. Mavi rengin evlerde kullanımının insan ve eşya üzerinde etkisi incelenecek olursa bunları birkaç madde ile özetlemek mümkün olacaktır.

 

 -Mavi Rahatlatır

 

            Göze iyi geldiği bilinen mavi renk aynı zamanda kişinin odak noktasını da uzaklaştırarak rahat bir görüş sağlamasına olanak verir. Beyini en çok yoran organlardan birisi de sürekli olarak görüntü arayan gözlerdir. Gözün net olmayan bir görüntüyü seçmeye çalışması ya da onu zorlayan renk ve nesnelere sürekli olarak bakması beyine de ciddi bir enerji yükü verir. Bu anlamda da mavi gözü rahatlatarak aynı zamanda beyni de dinlendirir. Ev dekorunda kullanılan mavinin bu özelliği uzun süre mekanda vakit geçirildikten sonra herkes tarafından fark edilecektir.

 

 Kişiyi Dinç Tutar

 

            Soğuk renklerin olumlu bir özelliği de kişiyi dinç ve daha uyanık tutmasıdır. Evler dinlenmek ve keyifli bir şekilde yorgunluk atmak için en önemli mekanlar olsa da özellikle zamanın çoğunu evin içinde geçiren kişiler için belirli bir düzen ve disiplin gerektiren yerlerdir. Gün içinde evde rutin işlerin yapılması için gerekli enerjiyi sağlamak için mavi renk oldukça iyi bir kaynaktır. Bütün gün evde oturup miskinlik yapmak yerine erken ve dinç bir şekilde uyanarak planladığınız güne birçok aktiviteyi sığdırabilirsiniz.

 

 Konsept ve Dekoratif Objelere Uyumludur

 

            Mavi renk evlerde tek başına kullanılmayacağı için özellikle beyaz, gri ve bej gibi soft renkler ile uyum içindedir. Bu sayede de ev dekorasyonu için kullanabileceğiniz birçok natif ortaya çıkar. Mavi rengi deniz ve gökyüzünü çağrıştırdığı için evlerde bu konseptlerin içinde de kullanılabilir. Mavi rengin birçok farklı tonu da bu mantıkla değişik konseptlere konu olabilmektedir. Mavi renkte birçok tekstil ürünü ve süs eşyasının bulunması da bu konuda şanslı olduğunuzu göstermektedir.

 

 Sevilen Bir Renktir

 

 -Mavi rengi birçok insanın sevdiği renklerden birisidir. Soft ve yumuşak bir renk olduğu için kişilerde herhangi olumsuz bir duygu ve düşünce uyandırmaz.

 -Evin her alanında rahatlıkla kullanılabilecek hoş ve sade bir renktir.

 -Açık ve beyaza yakın olan tonları sadece evin içinde değil dış mekanlarda da kullanılabilir.

57 kez görüntülendi. / 22-01-2019 tarihinde eklendi.