Giriş Yap Kayıt Ol
Kulak Kistleri Ve Tümörleri, Belirtisi Ve Tedavisi | Tunçbilek Reklam
Kulak Kistleri Ve Tümörleri, Belirtisi Ve Tedavisi

Kulakta meydana gelen kist vakalarında kulağın iç ve dış kısmında içi peynirimsi bir madde ile dolu olan keselerden oluşmaktadır. Kulak kisti ve şikâyetlerinin ve hastalıklarının kişide en çok görülen yerleri kafa ve kulak derisi arkasında meydana gelmektedir. Kulaklarda görülen kist şikâyetleri çok yaygın olarak görülen kist şikâyetlerinden değildir ve çoğu kez farkına varılmadan ilerleme gösterebilir. Kulak kistleri tesadüfen bir şekilde farkına varılabilmektedir. Eğer ki kulak kisti dış kulak çevresinde meydana gelmişse başka kişiler tarafından da fark edilebilmektedir. Anka kulak içinde meydana gelen kistler ancak ve ancak kişinin kulağını temizlemesi sonucunca farkına varılabilir.

 

Kulak Kistlerinin Belirtileri Nelerdir?

Kulak bölgesindeki rahatsızlık kişinin duyma konusunda şikayet yaşamasına neden oluyorsa, kulak kirinde birikme ve kulakkirine bağlı olarak kulağın tıkanma durumu yaşanıyorsa, kulağın arkasında, önünde ve yan kısmında bir kitle meydana geliyorsa, el ile dokunulduğunda belirgin bir şişlik ve sertlik söz konusu ise bu durumlarda kulak kistinden bahsetmem mümkün olabilmektedir.

 

Kulak Kistleri Nasıl Teşhis Edilir?

Kulak kistleri bazı kişilerde hiçbir belirti göstermeksizin gelişme göstermektedir. Bu nedenle kişi farkına varmadan kulağında bir kitlenin var olduğunu anlayabilir. Bu genellikle kulak temizliği yapıldığında anlaşılır. Bir sertlik ve şişlik hissi ile karşılaşılabilir. Kulak kemiğinin üzerine meydana gelecek kistlerin farkına varmak daha kolay olmaktadır. Ancak kulağın içinde meydana gelen kistleri fark etmek daha zor bir durumdur.

Kulak dışında gelişme gösteren kulak kistleri bazı durumlarda enfeksiyon kaparak iltihaplanma şikayeti gösterebilmektedir. Çok nadir de olsa kulakta iltihaplanma ile gelişen kulak kistleri kişide ağrı ve sızıya neden olmaktadır. Böyle bir durum ile karşılaşılması durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Kişide oluşan kulak kistleri çoğu kez siğiller ile karıştırılabiliyor. Böyle bir belirsizlik söz konusu ise el ile kitleye dokunulduğunda çok sert değilse bunun bir kist olma ihtimali yüksektir. Eğer ki fazla sert bir özellik gösteriyorsa bunun siğil olma ihtimali yüksektir.

 

Kulak Kistleri Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Kulak kistleri eğer ki kulağın iç kısmındaysa ve kulak yolunu tıkayarak işitme sorunlarına neden oluyorsa doktorun ilk yöntemi kistin alınması olacaktır. Bunun için kulak içi kistlerinin alınması kararı verildiğinde bu işlem cerrahi operasyon ile yapılmaktadır. Cerrahi operasyon ile kist ilgili bölgeden tamamen çıkarılabilmektedir. İyi huylu kistler kişinin herhangi bir sağlık sorunu yaşamasına neden olmazlar. Ancak kistler iyi huylu olup da çok büyük bir kütleye dönüşmüş ise bu kistlerin alınması gerekmektedir

88 kez görüntülendi. / 22-01-2019 tarihinde eklendi.