Giriş Yap Kayıt Ol
Googleı Daha Etkili Kullanabilmek İçin 5 İpucu | Tunçbilek Reklam
Googleı Daha Etkili Kullanabilmek İçin 5 İpucu

Dünyanın en çok kullanan arama motorlarından birisi de Google’dır. Google üzerine herhangi bir kelime ya da cümle yazıp bununla en ilgili olan bilgilerin bulunmasını sağlar. Google’da aranacak ifade net ve anlaşılır olduğunda çıkan sonuçların sayısı sayılamayacak derecede fazladır. Bu çıkan bilgiler arasında da gerçekten ihtiyacımız olan bulmak epey zor olmaktadır. Bu sebeple de site üzerinde arama yaparken ve arama sonuçlarını değerlendirirken kullanmamız gereken bazı ipuçları devreye girmektedir. Bu ipuçlarını yazının devamında bulabilirsiniz.

 

 1-Soru Cümleleri Yazmayın

 

            Google üzerinde en sık yapılan hata oraya soru cümleleri yazmaktır. Google sorulara doğrudan cevap veren bir bilgi mekanizması değildir. Google aradığınız soru ile ilgili daha önce internet sitelerinde herhangi bir konu açılmış ise ya da sorudan bağımsız olarak cümledeki kelimelerin en sık şekilde kullanıldığı bir web sitesi var ise bu sonuçları karşınıza getirmektedir. Dolayısı ile google arama çubuğunu soru cümlesi yazıldığında direk yanıt gelmeyecek ve kişi aradığı yanıtı ilgili siteler arasından bulmak durumunda kalacaktır. Kısa sorularda bu durum hızlı bir şekilde çözülebilir ve soru sormak işe yarayabilir fakat kompleks soru cümlelerini Google’a yazmak çok mantıklı bir arama yöntemi olmayıp oldukça da fazla vakit alacaktır.

 

 2-Net Kelimeler İle İfade Edin

 

            Aranılan şeyi tek kelime ile ifade etmek de mümkünken bu şeyi tanımlayan yardımcı kelimeleri de kullanırsanız aradığınız doğru yargıya daha çabuk ulaşabilirsiniz. Bunlar aranılan şeyi tasvir eden özellikler olabileceği gibi aranılan şey ile zaman ya da mekan ilişkisi kurulan herhangi bir kelime olabilir.

 

 3-Yazım Kurallarına Dikkat Edin

 

            Yazım kuralları dilimizde oldukça önemlidir. Bariz yazım hataları Google tarafından otomatik olarak düzeltilerek ‘Bunu mu demek istediniz?’ şeklinde öneriler olarak karşımıza çıkarken bazen anlamı da kelime ile birlikte değişen yazım hatalarında bunu fark edemeyebilir. Özellikle anlamını bilmediğiniz kelimeler için arama yaparken doğru bir kelime yazdığınızdan emin olmanız gerekmektedir.

 

 4-Arama Seçeneklerini Kullanım

 

            Sitede yer alan arama seçenekleri Google’da arama yaparken ne türde bir bilgi aradığınıza bilmeniz durumunda oldukça yardımcı olmaktadır. Bu seçenekler fotoğraf, video, haber ya da akademik bilgi olabilir. Her biri için ayrı sonuçlar karşınıza gelecektir.

 

 5-Yabancı Kelimeleri Teyit Edin

 

            Arama motorunda yabancı kelimeler ile ilgili bilgi araştırıyorsanız mutlaka kelimeyi doğru yazdığınızdan emin olun. Karşınıza sözlük sonuçları çıkıyor ise en çok tıklanan yani arama sonuçları arasında en üst sıralarda çıkan site sonuçlarını değerlendirmeye çalışın

59 kez görüntülendi. / 22-01-2019 tarihinde eklendi.