Giriş Yap Kayıt Ol
Dünyada ve Ülkemizdeki Ünlü Organik Kozmetik Markaları Hangileridir? | Tunçbilek Reklam
Dünyada ve Ülkemizdeki Ünlü Organik Kozmetik Markaları Hangileridir?

Organik Kozmetik Markaları

Cildinize, mis gibi çiçek kokuları olan bir krem sürmeyi mi tercih ediyorsunuz yoksa kokusuz kremleri mi tercih ediyorsunuz? Ya da alışveriş yaparken rengi çeşit çeşit; mavi, pembe, mor olan kozmetik mahsullerine mi eliniz gider ya da düz, şeffaf ve pastel renklere mi? Hatta bir kozmetik ürününün yiyebileceğinizi söylesek bize inanır mıydınız?  

 

Cevabınız hayır ise sıkı durun çünkü şaşıracaksınız : Cildinize sürdüğünüz her şey aynı zamanda ‘yenilebilir’ nitelikte olmalıdır. Evet yanlış duymadınız; ! Gördüğünüz tüm rengarenk malzemeler, ambalajlar ya da pırıltılar, zararlı kimyasalların kullandığınız üründe bulunduğunu gösteriyor olabilir. Hatta o çok sevdiğiniz çiçek kokuları da zamanla sizi hasta edecek başka maddelerin ürüne eklenmesi ile elde edilmiş olabilir.

 

İşte bu noktada karşımıza “organik kozmetik”  kavramı çıkıyor. Çünkü organik kozmetik, içeriğinde hiçbir kimyasal olmayan, yapımdan ambalajlanma seviyesine kadar bağımsız kuruluşlar tarafından denetlenerek sertifika verilen ürünlerin geneline verilen isimdir.

 

Bir ürünün organik nitelikte kozmetik kabul edilebilmesi için:

 

Daha önceleri sadece  beslenmeyi sorumluluk olarak alan sağlıklı yaşam akımı sırasıyla tekstil, mobilya, mutfak araç gereçleri, makyaj malzemeleri, bakım ve kişisel hijyen mahsullerine kadar yelpaze çeşitlendirdi. İnsanın kendisine bakarken ürün kullanmasının “kod adı” olan hoşlaştırma “kozmetik” kelimesi fransızca’dan dilimize geçtiğinden bu yana, anlamını farklı noktalara taşıyarak kendisini güncelledi.  Çünkü günümüz insanları her konuda olduğu gibi kozmetik konusunda da organik ürünleri tercih etme safhasına gelmiş bulunmakta. Bu da tercih edilen ürünün üretim seviyelerinin ilk adımına; başka bir deyişle kullanılan özlerin, meyvenin ya da varsa çiçeğin yapım şeklini incelememizi gerektiriyor. Meyve özlü bir kremin yapımında kullanılan meyveler nasıl üretildi?, hangi usuller kullanıldı? , organik tarım uygulandı mı? Soruları mutlaka aklımızın bir köşesinde yer alıyor.

 

Bir kozmetik mahsulünün organik sayılabilmesi için tıpkı tarımda olduğu gibi organik usuller uygulanması gerekiyor. Örneğin nebatın büyüme, yetişme ve yapım düzeylerinde netlikle böcek ilacı gibi kimyasallar kullanılmaması gerekli. Organik tarım çevreyle ilgili üretim sistemlerinin bütünüdür ve biyolojik yaşama hareketlilik kazandırır. Organik tarımı denetleyen kuruluşlar, yapımdan, tüketiciye ulaşıma kadar bütün basamakları titizlikle incelemelidir. Yani bu tip ürünlerde sertifikasyon olması şarttır.

 

Kısacası organik kozmetik; işlenmemiş, tabii, kimyasallardan uzak ve tabiata dost olmalıdır. Alerjik tepkimeler yaratan içeriklerin içerisinde kansere kadar uzanan bir yan tesirler listesi bulunabilir.  Kozmetik mahsullerin yerine zararlı kimyasalları hayatımızdan çıkardığımızda, organik kozmetiğe yönelme şansımız da olacaktır. Hem de birden fazla seçenekle… İşte, sizin için organik kozmetik yapımı yapan markaları inceledik.

 

En Popüler Organik Kozmetik Markaları

 

Skin Blossom:

 

Ulusal Organik Program Standartları’na uygun, organik malzemeler kullanarak insan ve tabiata uyumlu organik mahsuller yaratıyorlar. Vegan beslenme sponsoru da olan şirket, hayvansal hiçbir mahsul kullanmıyor. Yalnızca ham maddeler değil, mahsulün tüm yapım, depolama süreçlerini de  sıkıca kontrol ediyorlar. Ürteim yelpazeleri ise oldukça işlevsel. Örneğin markanın yapımı olan temizleyiciler, cilde ihtiyacı olan tüm desteği sağlayarak cildi rahatlıkla makyajdan arındırıyor, nem kazandırıyor ve gerilmeyi önlüyor. İçeriğinde badem yağı ve aloe vera olan Skin Blossom’un cilt bakım mahsullerinin yanı sıra aynı üretim standartlarına sahip saç bakım ürünleri de mevcut.

 

Aubrey Organics

 

Organik ürün yelpazelerinin tamamı  için sadece nebat ekstreleri ve tabii vitaminler kullanan şirket yaklaşık 40 yıldır kişisel bakım mahsulleri üzerinde çalışıyor. Ayrıca ürünlerinin hiçbirinde paraben koruyucular, petrokimyasallar, yapay renklendiriciler ve kokular bulunmuyor. Sabun ve şampuanlarında sıvı hindistan cevizi; krem ve losyonlarında hindistan cevizi yağ asitleri ve eteri yağ asitleri; tabii katkılı narenciye tohumları ve vitamin A, C, E mutlaka kullanılıyor. Prensipleri gereği hayvanlar üzerinde hiçbir şart altında deney yapmıyorlar ve kullandıkları tüm ambalajlar geri dönüşümlü malzemeden yapılıyor.

 

Sante

 

Tırnak bakımından, makyaj mahsullerine kadar uzanan muhtelif alanlarda imalat yapan markanın öne çıktığı alan saç bakımı. Ebegümeci, zeytin, ada çayı, deniz yosunu, kekik ve ıhlamur gibi nebatlardan yararlanarak saç boyaları ve bakım malzemeleri yapıyorlar. Nebatsal saç boyaları sayesinde, saçlarınıza kanserojen içeriğe maruz kalmadan güzelliğinizi derinleştiriyor.

 

Patyka

 

Fransa’nın lider organik markalarından olan Patyka, özellikle kırışıklıklara, çizgilere ve pislenmelere karşı savaşıyor. Markanın tüm mahsulleri yeşil teknoloji tarafından geliştiriliyor ve yeni biyoteknoloji usulleriyle üretiliyor. Patyka, Ecocert sertifikalı bir marka. Ayrıca, dünya üzerinde farklı kültürlerin mahsullerinden faydalanarak, zengin bir mahsul yelpazesi geliştirmeye devam ediyorlar.

 

Erba Organics

 

Ürünlerinin Yüzde 85’ini organik malzemelerden oluşturan marka, her ne kadar anneler ve bebekler için ayrı seriler üretse de en çok hamilelik yarıyılında ihtiyaç duyduğumuz ürün çeşitleri ile ünlü. Çatlak kremleri, nemlendiriciler ve sonrası için zorunlu olan tüm bebek malzemeleri; pişik kremleri, masaj yağı, şampuan ve beden jeli ile annelerin güvendiği bir marka olarak göze çarpıyor.

 

Zuii

 

Kullandığı renk spektrumu tabiatın bizzat kendisinden alan  Zuii, makyaj başlığında oldukça iddialı. Tamamen organik usullerle üretilmiş pudra, cildin gözeneklerini tıkamadan tabii bir görünüm sağlıyor. Cilt hem soluk alıyor hem de tabiatın içinde var olan ışıltılara kavuşuyor. Marka, kendisini “suratınıza tabiattaki çiçekleri giydiriyoruz” diyerek tanımlıyor. Gerçekten yaratıcı bir söyleme sahip olan markayı sizlere de öneriyoruz.

 

Dr. Hauschka

 

Cildin tabii gelişim düzeninibozmayan ve kendini yenileme işlemini destekleyen marka, sahip olduğu sertifikalar ve ödüllerle sektörde büyük dikkat çekiyor. Dr. Hauschka, 4,5 hektardan daha geniş bir alanda 150’den fazla medikal nebatı organik tarımla kendisi yetiştiren bir firma olarak göze çarpıyor. Hem temizleme mahsulleri hem de bakım mahsulleriyle birçok organik ürün çeşidini takipçilerine sunuyor.

 

Ecowell

 

Mahsullerinin tamamını insan, hayvan ve çevre için zararlı olabilecek kimyasallar içermeden üreten şirket, ICEA sertifikalıdır. ICEA tarafından sertifikalandırılan mahsuller mutlaka dermatolojik ve mikrobiyolojik denetimlerden geçer. Ecowell mahsulleri sentetik bir koku içermez, içeriğinde sadece esansiyel yağlar barındırır. Ürünleri E vitamini, organik argan yağı, organik gül yağı, ginko biloba özü, organik kayısı yağı gibi malzemeleri yapısında barındırır. Alerjik yapıda duyarlı ciltler, kuru ciltler, yağlı ciltler ve karma ciltler için uygun yapıda ürünler geliştirmekteler.

 

Florame

 

Ecocert sertifikalı olan marka, yüzde 95 organik. Asla ve asla Silikon ve GMO içermiyor. Yüzde 100 tabii kokulardan oluşuyor ve ambalajları geri dönüşüme uygun. Geniş bir mahsul yelpazesi olan Florame, şampuanlardan ev kokularına, duş jellerinden göz altı kremine kadar bir hayli çok sayıda ürüne sahip.

 

Green Energy Organics

 

Ecocert sertifikalı Green Energy Organics, insan vücuduna tabiatın iyileştirici ve besleyici besinleri hariç hiçbir maddenin girmemesini ilke alarak üretim gerçekleştiriyor. Yapımdan paketlemeye onlarca farklı denetimden geçen marka, genetiği değiştirilmiş içerik ve kimyasal içeriklerden uzak duruyor. Vitamin ve minerallerin dışında muhtelif nebat ve kök hücrelerinden yararlanıyor. Marka, masaj kremleri, yağları, şampuan, saç kremi, bebek şampuanı, makyaj temizleme jeli, dudak bakım mahsulleri de üretiyor.

 

Logona

 

Organik kozmetiğin dünyadaki liderleri arasında yer alıyorlar. İmalinde nebatsal yağlar, nebat özleri, çiçek suları, kontrollü biyolojik tarım, tabii eterik yağlar ve aromalar kullanılmaktadır. Tonik dahil hiçbir imalinde alkol içermez. Organik ürün skalasında hem bakım hem makyaj malzemeleri mevcut bulunmaktadır.

 

Jo Wood Organics

 

Rolling Stones’un gitaristi Ronnie’nin eşi Jo’nun hastalanmasının ardından, organik yaşama kendini adamasıyla marka doğuyor. Jo Wood mahsulleri yüksek oranda organik malzemeler kullanarak, cilde ihtiyacı olan nemi sağlıyor ve tabii doğal bir ışıltı kazandırıyor. Güzelliğin, “tabiatın içinde gizli olduğu” mesajı ise markanın ana sloganı.

 

AveSeena

 

Paraben, mineral yağ ve parafin gibi tabii olmayan maddeleri ürünlerinde kullanmıyor. Uluslararası standartlarda kabul gören Amerika ve Avrupa kozmetik esaslarına uygun çalışmalarıyla ünlü. Hiçbir ürünlerini hayvanlar üzerine test etmiyorlar.

 

Yes to Carrots

 

Mahsullerin tümünde organik meyveler ve sebzeler var. Özellikle; organik havuç, tatlı patates, balkabağı ve kavundan elde ediliyor. Ayrıca Ortadoğu Bölgesi’ndeki Ölü Deniz’in suyu ve çamurunda bulunan 26 farklı mineral ve elementin karışımı da var. Vücudunuzun her bölgesi için ayrı bir ürün üretiyorlar diyebiliriz. Marka, mahsullerinin satışından elde ettiği hasılatın bir miktarını organik tarım yapan bir kuruluşa bağışlıyor ve tabi bu durumda bizlerin de gönlünü kazanıyor :)

 

Spiezia Organics

 

Yüzde 100 organik mahsuller ürettiği iddiası bulunan marka, her ne kadar tatları hoş olmasa da mahsullerinin ‘yenilebilir’ olmasına itina gösteriyor. Duyarlı ciltleri gaye alan mahsullerin içeriğinde kanserojen hiçbir malzeme kullanılmıyor. Meyveler, tohumlar, çiçekler; kısacası tabiatın tüm malzemelerini kullanan markanın sloganı ise “tabiat en iyisini yapar”. Ayrıca Spiezia’nın tanıtımlarında mahsullerin tüm üretim seviyelerini görmek de olası ki bizce her markanın bu tip gösterim alanları bulunmalıdır.

 

Simply Organic

 

İçeriğinde özellikle bal ve zeytinyağı kullanılan Simply Organic, yüzde 100 tabii saç bakım mahsulleri ile ünlü. Oğlunun kan kanseri olması ile markayı oluşturan Gene Martignetti, hastalıkla mücadele ettikleri dönemde piyasada sağlıklı besine ve organik mahsullere ulaşmakta zorlandıklarını, başka hasta çocukları düşünerek kendi organik markasını kurduğunu ifade ediyor. Simple Organic şampuan, bakım kremi ve şekillendirici, yoğun bakım kremleri ile dört farklı seriden oluşuyor.

 

This Works

 

Yeniçağın güzellik gerekliliklerini karşılarken doğru kaynaktan yararlanmayı ilke edinmiş bir marka This Works. Tabiatdaki en olgun malzemeyi, en kaliteli yağları seçme iddiaları var ve elde ettiği yağlarla iddialı karışımlar hazırlama amacındalar. Amaşlarını ise  hem güzellik hem de tabiatla bütünleşmiş pozitif duygular yaymak olarak tanımlıyorlar. Küresel anlamda doğaya ya da üretim yaptıkları çevreye zarar vermeden ürün üreten marka, güzelliğin ‘denge’ ile geldiğine inanıyor.

 

Nvey Eco

 

Yüzde 98 oranında organik mahsullerden oluşan marka;  Julia Roberts, Sharon Stone gibi dünyaca ünlü oyuncular tarafından tercih edilmesini biliniyor. Sağlıklı güzellik ilkesiyle makyaj mahsulleri üreten Nvey Eco, kadınların kusursuz bir görünüm için ihtiyaç dinlediği her şeyi tabiattan elde ediyor. İçeriğinde bulunan badem yağı, avokado, kivi, gül yağı, havuç yağı gibi tamamen organik malzemeler ve vitaminlerle Nvey Eco, makyaj severlerin gözdesi.

 

Bio

 

Zeytinyağının güzellik üzerindeki mucizevi etkisini biliyoruz. Bio, Girit’e has dictamo nebatı ile Akdeniz’in zeytinyağını birleştirerek, oldukça etkili bir ürün yelpazesi elde etti. ICEA sertifikalı marka saç, beden ve cilt için ekolojik olarak üretilmiş nebatlardan oluşan bir seri sunuyor. Girit kültüründen günümüze yüzyıllar zamanınca yolculuk etmiş nebat bilimi ve güzellik anlayışının bir sonucu olarak ortaya çıkan marka, uluslararası organik kozmetik kurallarına bağlı bir şekilde yapım yapıyor

 

Bu ürünlerin haricinde özellikle ülkemizde yüzde yüz organik ürün üreten Ali Ünyazıcı’nın baharat kolunu ve de kozmetik kolunu unutmamamız gerekiyor. Yerli üreticimizin ürünlerine www.aliunyazicibaharat.com adresinden ulaşabilirsiniz.

63 kez görüntülendi. / 28-01-2019 tarihinde eklendi.