Giriş Yap Kayıt Ol
Çayı İlk Kim Nasıl Buldu? | Tunçbilek Reklam
Çayı İlk Kim Nasıl Buldu?

İlk olarak Çin’de ortaya çıkan çay, imparator tarafından bir yanlışlık eseri bulunmuş ve günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

İmparatorun saray bahçesinin köşesinde su kaynatırken ağzı açık olan demliğin üzerine yaprakların düşmesi, suda aniden yayılan bitkinin hoş bir koku ortaya çıkarmasına neden olmuştur.

Bu durumdan rahatsız olmayan ve yaprakları çıkarmadan içmeyi deneyen imparator, sıcak suyla içildiği taktirde çok hoş kokuya ve tada ev sahipliği yapan bu içeceği ortaya çıkarmış oldu.

 

 

Çay İlk Olarak Kim Tarafından İçecek Olarak Tüketildi?

Şans eseri bulunan ve Çin’den binlerce yıl sonra da günümüzdeki değerini korumaya devam eden çay, an itibariyle birbirinden farklı ülkelerin kültürlerinde de kendine yer edinmektedir. Milattan önce 2737 yılında bulunduğuna dair yazıtlara ulaşılmış olan çayla ilgili olarak, Çin’in o dönemdeki imparatoru She Nung’dan bahsediliyor.

 

Çayı ilk kim nasıl buldu?

Çayın bulunmasında hata bulunmasına rağmen imparator tarafından hoşgörülü yaklaşılıp bir o kadar da önyargısız bir şekilde içilen bitkili sıcak su, günümüz çayının temelini atmıştır. Bu durum halktan birinin başına gelse aynı etkiyi yaratır mıydı bilinmez. Fakat imparatorun başına gelmesi ve milattan önce 2700 yılında bile milyonlarca kişiye ev sahipliği yapan kişinin hükümdarı tarafından benimsenmesi, bu bitkinin gelişimi açısından oldukça büyük bir etkiye sahip olmuştur.

 

Çay en çok hangi ülkelerde tüketiliyor?

 

An itibariyle çayla ilgili yapılan araştırmalarda İngiltere, Anadolu, Çin ve Rusya civarındaki bölgelerin yanısıra Brezilya’da da çay tüketiminin oldukça büyük bir etkisi bulunuyor.

 

Çayı ilk kim nasıl buldu?

En çok içilen içeceklerden bir tanesi olması ve Avrupa’ya getirilmesi ise 1610 yılını bulmuştur.

56 kez görüntülendi. / 22-01-2019 tarihinde eklendi.