Giriş Yap Kayıt Ol
BİLİŞİM SEKTÖRÜNDE GİRİŞİMCİLİK | Tunçbilek Reklam
BİLİŞİM SEKTÖRÜNDE GİRİŞİMCİLİK

İnternet dünyasının yaygınlaşması ile birlikte bir çok başarılı girişim şuan aktif şekilde hayatımızı şekillendirmektedir. Girişimcilik sadece heyecanla başlayan bir fikir de olabilir. Bazen fikir orijinaldir, bazen de girişimci heyecanı dolayısıyla acele eder ve gerekli araştırmaları yapmadan harekete geçmeye kalkar.

Eğer bir girişim planlıyorsanız ve aklınızda bir fikriniz var ise önce bu fikre ulaşabileceğiniz tüm kaynaklarda araştırarak fikrinizin benzerlerini ya da aklınızdaki fikrin modellerini kullanan siteleri araştırınız. Eğer aklınıza gelen konuda rakipleriniz var ise, sizin fikrinizin rakiplerinize göre farkını iyi tespit ederek doğru bir stratejiyi, daha dikkatli şekilde formül haline getirmelisiniz.

Girişimcilerin yapması gereken aşamalar kısaca şöyledir;

– ilk önce fikirlerinizi bir yere not edin,

-daha sonra yukarıda da belirttiğimiz gibi benzerlik araştırmasını yapın,

-fikrinize en uygun marka adını bulun,

-kendinize bir strateji geliştirin (bu noktada swot analizi yapabilirsiniz, internette bu kurgu hakkında bolca kaynak bulunmaktadır),

– Fikri ortaya koymak için ekibinizi istekli ve öğrenmeye hevesli ekiplerden kurun ,

-İşletme olarak aşama aşama ilerleyin,

-Bir kararı almak ve uygulamak için ne geç kalın ne de acele edin.

-Yeni problemlerle karşılaştığınızda panik yapmayın.

Genellikle girişimcilerin en büyük derdi öncelikle maddiyat olmaktadır. Kimi girişimciler ise güzel bir fikre ve ekibe sahiptir bazen de tam tersi olabilmektedir elde maddi kaynaklar bulunur fakat doğru fikir ya da ekip yoktur. Eğer problem sermaye ise bu konuda girişimcilere destek veren kurumlar bulunmaktadır ve girişimci bu kurumları mutlaka ilgilendiği konuya göre araştırmalıdır. Melek yatırımcılar dediğimiz bireysel yatırımcılar ise kurumsal bir çatı altında garanti alınmadığı sürece dikkatle incelenmelidir çünkü sermayesi olan tüzel kişilikler sıklıkla sadece maddi anlamda destek vermek düşüncesindedir. Eğer elini taşın altına koymayan bir ortak ile çalışacaksanız orta vadede olası problemlere hazırlıklı olmanız konusunda sizi uyarmalıyız. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken nokta size her konuda destek verebilecek ve sizinle gerçekten samimi çalışabilecek yatırımcılar bulmaktır.

Özellikle bilişim sektöründe daha fazla girişime ihtiyaç vardır çünkü bu sektördeki girişimciler bir nevi bilim adamı gibidir yani insanlığa hizmet etme potansiyelleri yüksektir. Girişimciler mutlaka kendilerinden önce başarılı olan girişimcileri ve onların izlemiş olduğu yolları ve nasıl stratejiler geliştirdiğini öğrenmelidir dedik ama başarılı olanlar kadar başarılı olmayan girişimcilerin de yaptığı hataları öğrenmelidirler. Aslında hatalar başarılar kadar sık anlatılmaz. Bu açıdan baktığımızda hataların araştırılması ve uygulanması zaman zaman daha değerli görülebilir.

Başarılı olmak için illa silikon vadisine gitmenize gerek yok sevgili bilişim girişimcileri; kendinize bakın ve farkınızı ortaya koyun. İşinizin peşini bırakmayın ve kesinlikle ne kadar başarısız olursanız olun vazgeçmeyin. Yaşamış olduğunuz her başarısızlık sizi başarıya bir adım daha yaklaştırmaktadır.

Unutmayın;

En İyi Fikri Bulan Değil, O Fikri Hayata Geçiren Kazanır!..

54 kez görüntülendi. / 22-01-2019 tarihinde eklendi.