Giriş Yap Kayıt Ol
Balık Tutmak İçin Hangi Olta İle Başlamalı? | Tunçbilek Reklam
Balık Tutmak İçin Hangi Olta İle Başlamalı?

Balıkçılığa yeni başlayan kişilerin dikkat etmesi gereken hususların başında olta seçimi yer almaktadır. Profesyonel balıkçılar ise her balığa farklı makara, misina ve kamış kullanarak en verimli şekilde balık tutmayı gerçekleştirirler. Ayrıca su altındaki canlıların yaşam biçimleri farklı olduğu için her balık için ayrı yemde kullanılmaktadır.

 

 Olta Seçimine Nereden Başlamalı?

 

            Balık tutmaya karar verdiyseniz öncelikle malzeme seçimi ile işe başlayabilirsiniz. Öncelikle balıkçının tutmak istediği balık türü ile ilgili bilgi sahibi olması şarttır. Bulunduğu bölgede hangi balıkların tutulduğunu araştıran balıkçı, hangi mevsimde hangi balığı tutabileceği hakkında bilgi edindikten sonra olta tutma şekilleri ile ilgili bilgi edinir. Balıkçı adayı farklı balıkçılarla konuşarak fikir sahibi olabileceği gibi internetten de araştırma yaparak balıkçılık ile ilgili bilgi sahibi olabilir. Olta satın almadan önce balık tutma teknikleri ile ilgili de bilgi sahibi olmamamız gerekmektedir. Balık tutmanın ayrıntılarına bakacak olursak; balıkçıların kullandığı teknikleri ve malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 

 -Olta Kullanma Şekli: Balık türüne göre farklı çeşitlerde kullanabileceğiniz oltaları; makarasız ve makaralı olta, uzak ve yakın atış olta olarak ayırabiliriz.

 -Yemi Kullanma Şekli: Misinanın ucuna takılacak yemin canlı, ölü veya sahte olması balık tutmanın önemli noktalarındandır.

 -Olta Malzemeleri: Balık tutarken kullanabileceğiniz çapari, şamandıra gibi yardımcı gereçler.

 

 Olta Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

            Piyasada her kalite ve fiyatta balıkçılık malzemesi bulunmaktadır. Özellikle balıkçılığa yeni başlayanların satın alacakları malzemelerin ne işe yaradığını bilmesi oldukça önemlidir. Balıkçığı uzun zaman sürdürmeyi düşünüyorsanız, daha kaliteli ve daha üst malzemeler satın alarak önemli avantaj sağlayabilirsiniz. Balıkçılığa yeni başlayan pek çok kişinin yaptığı yanlışlardan birisi, balıkçılıkla ile ilgili malzeme alırken gerekli gereksiz her türlü malzemeyi satın almalarıdır. Bu sebeple, malzeme seçerken gelişi güzel satın almalardan olabildiğince kaçınmak gereklidir. Balıkçılık malzemesi alırken balık tutacağınız yeri de göz önüne alarak satın almaya karar vermeniz gerekmektedir. Malzeme satın almadan önce şu hususları göz önünde bulundurmalısınız:

 

 -Balık tutacağınız yerin hava durumu,

 -Tutacağınız balığa uygun yem ve malzeme seçimi,

 -Balık tutmak için en verimli yerin tespit edilmesi,

 -Balığa uygun olta seçimi.

 

            Olta seçimi yaparken tutmak istediğiniz balığa ve tuttuğunuz suya göre tercih yapmalısınız. Balık tutacağınız suyun derinliği olta seçiminde önemli bir konumdadır. Bir diğer önemli nokta ise olta iğnesidir. Eğer jighead iğne atacaksınız, 0 ile 10 gram aralığındaki üst atarı olan kamışları tercih etmeniz gerekmektedir. Ayrıca satın alacağınız oltanın uçtan esnemesi de atışlarda fark yaratmanızı sağlayacaktır. Bununla birlikte, olta seçimi yaparken misinanın bağlı olduğu makinenin hafif olmasına özen gösterilmelidir. Makine ile beraber sarım sayısı da önemlidir. Sarım sayısı düşük makinelerin seçilmesine öncelik verilmelidir. Seçeceğiniz oltanın atış erim mesafesi de balık tutmanın verimini arttıracaktır. Balıkçılığa yeni başlayan kişilerin olta satın alırken bu hususlara dikkat etmesi gerekmektedir.

54 kez görüntülendi. / 21-01-2019 tarihinde eklendi.