Giriş Yap Kayıt Ol
Ayna Kırmanın Batıl İnancı Nedir? | Tunçbilek Reklam
Ayna Kırmanın Batıl İnancı Nedir?

  En eski batıl inanışlardan birisi olan evde ayna kırılmasının kökeni aynanın icat edilmesine kadar uzanmaktadır. Günümüzde de ayna kırılmasına karşı inanış bulunmaktadır. Günlük hayatta sık sık kullanılan ayna insanlar için çok faydalı olmaktadır. Eski tarihlerden bugüne kadar kullanılan aynaya yüklenmiş olan anlamlar nedeni ile bazı batıl inanışlar bulunmaktadır. Ruhsal anlamların aynalar üzerine yüklenmiş olması aynanın kırılması durumunda sıkıntılı durumların yaşanabileceği korkusunu yaşatmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte üretilen aynalar daha kolay kırılabilen bir hale gelmiştir. Ayna kırılması eski zamanlardan günümüze kadar uğursuzluk getirdiği anlamını ifade etmektedir.

 

 - Ayna kırılması uğursuzluk getirir mi?

           

            Ayna kırılması bir tür batıl inanış olmasına rağmen insanlar ayna kırıldığı zaman bir şeylerin ters gittiğini düşünmektedir. Ayna kırıldığı zaman kırılan parçalarının tek tek toplanması ve güneye doğru akan bir ırmak içinde yıkanması gerektiğine inanılmaktadır. Yatak odalarında kullanılan aynaların kullanılmadığı zamanlarda üzerinin örtülmesi gerektiği düşüncesi de halk arasında çok yaygındır. Ayrıca akşamları aynaya bakılmaz düşüncesine de pek çok kişi inanmaktadır. Batıl inanışlar içerisinde en çok yere sahip olan ayna kırılması için nazar çıktığı da düşünülmektedir. Ayna kırılmasının uğursuzluk getirdiğine inananlar bu durumdan oldukça rahatsız olmaktadır.

 

 - Aynalara Yüklenmiş Olan Garip Anlamlar

 

            Aynanın icat edilmesi ile birlikte kendilerini aynada gören insanlar bu duruma çok şaşırmışlardır. Aynadaki görünümün kendi ruhları olduğunu inanışlardır. Günümüz teknolojisinde ise aynadaki görüntü hakkında insanlar daha bilgili hale gelmişlerdir. Ama eski çağlardan itibaren insanlar aynalara garip anlamalar yüklemişlerdir. Ayna kırılması konusunda yüklenen anlamların en başında şanssızlık ve uğursuzluk gelmektedir. Ayna kıranlar bir hafta, bir aya ya da bir ömür boyu şanssız olacaklar diye düşünülmektedir. Ölen bir insanın evinde ayna varsa eğer üzeri örtülür ve ruh gökyüzüne ulaşırken herhangi bir engel ile karşılaşmaz inancı da bulunmaktadır. Ayna kırılması ile de insan ruhunun büyük ölçüde zarar gördüğüne inanılmaktadır. Geçmişten bu güne kadar gelen bu batıl inanış aslında bir gerçekliği ifade etmemektedir. Tutarlılığının ve gerçeklik yanının olmaması nedeni ile ayna kırılması uğursuzluk getirmemektedir. Kültürel ve dini anlamda bakıldığında ayna kırılmasının uğursuzluk getirmediği görülmektedir. Bunların bir batıl inançtan öteye gitmediğini bilmek ve bu tür şeyler ile huzursuz olmamak gerekmektedir. Ama hala dünya üzerinde ve bizim ülkemizde ayna kırıldığı zaman kötü şeylerin olacağını ve uzun süre uğursuzluğun yakasını bırakmayacağını düşünen çok sayıda insan bulunmaktadır. Olumlu düşünüp olumlu bir hayat sürmek en doğrusu olmaktadır. 

72 kez görüntülendi. / 22-01-2019 tarihinde eklendi.