Giriş Yap Kayıt Ol
Akciğerde Hava | Tunçbilek Reklam
Akciğerde Hava

Akciğer göğüs kafesinin içinde bulunan bir organdır. Diyafram yardımıyla içine hava dolup boşalarak nefes alıp vermeyi sağlar. Sağlıklı bir şekilde nefes alıp vermek için plevra denilen akciğerin dışını kaplayan zar ile göğüs kafesi arasında hava bulunmamalıdır. Bu iki yapının arasında akciğere kolayca hava girmesini sağlaması için negatif bir basınç ortamı bulunmaktadır. Bazı durumlarda bu hava bulunmaması gereken ortama hava girmesiyle nefes alıp vermeyi güçleştiren ve akciğerin kapasitesini azaltan ciddi bir hastalık oluşmaktadır. Bu hastalığa akciğer sönmesi ya da Pnömotoraks denilmektedir. Müdahale edilmediğinde ya da müdahale için geç kalındığında hayati sonuçlar oluşturabilir.

 

Akciğer Sönmesinin Oluşma Sebepleri

Akciğer sönmesi yani göğüs kafesi ile akciğer arasına hava dolması ile oluşan rahatsızlığın gerçekleşmesi için birçok sebep vardır. Normal bir akciğer zarında herhangi bir sorun olmaması gerekirken bazı kişilerin akciğer zarının bazı bölgelerinde Bleb denilen kabarcıklar bulunabilir. Bu kabarcıkların patlayarak delinmesi ile akciğerdeki hava göğüs kafesine dolmaktadır. Kabarcıkların patlaması durumu hiçbir sebep yokken dinlenme esnasında oluşabilmektedir. Ya da düşme çarpma gibi travmatik olaylar ile alınan darbeyle artan basınçtan dolayı kabarcıklar patlayabilmekte ve hastalığı meydana getirebilmektedir.

Hastalığı geçiren bireyler göz önüne alındığında 20’li yaşlarda zayıf ve uzun boylu astenik yapıdaki erkeklerin daha yüksek oranda bu hastalığa yakalandığı gözlenmiştir. Sigara kullanımı da tetikleyici unsur olarak göze çarpmaktadır. Akciğer sönmesi sadece kabarcıkların patlaması ile değil aynı zamanda göğüs bölgesinde oluşan bir yaralanma ile de göğüs kafesine hava girmesiyle ve akciğer zarının yırtılmasıyla oluşabilmektedir.

 

Akciğer Sönmesinin Belirtileri Nelerdir?

Akciğer sönmesi hastalığı kabarcıkların patlamasıyla aniden başlar ve hızla gelişme gösterebilir. Hızlı geliştiği durumlarda aniden başlayan bir ağrı hissedilir. Ağrı genellikle sırt bölgesinden bıçak saplanması şeklinde olmaktadır. Bazen karın bölgesine vuran ya da omuzlara doğru ilerleyen ağrılar ile de karşılaşılabilir. Ağrı hava dolan göğüs kafesi tarafındadır. Kişi ağrıyan tarafı üzerine uzandığında basınç artışıyla sıkışan havayla daha yüksek bir ağrı hisseder. Ağrıya nefes darlığı ve öksürük te eşlik edebilmektedir. Öksürük bazen ıslık şeklinde olabilmektedir. Bu belirtiler ile sağlık kuruluşuna başvuran kişinin akciğer grafiti incelenerek kesin teşhis konulur ve hemen müdahale etmek gerekir. Aksi takdirde hayati tehlike söz konusudur.

 

Akciğerde Hava Tedavisi Nasıldır?    

Akciğer sönmesi fazla ilerlememiş ise zamanla kendiliğinden iyileşebilmektedir. Fazla ilerlemeyen hastalıklarda oksijen tedavisi uygulayarak kısa sürede iyileşme sağlanmaktadır. Fakat çekilen akciğer grafitinde ileri derecede olduğu görülürse hızlı bir şekilde müdahale etmek gereklidir. Yapılan müdahale de dren denilen bir sistem hastanın göğüs kafesine takılarak içerdeki hava tahliye edilmektedir. İçerdeki hava dren sayesinde boşaltıldıktan sonra bir süre dren takılı olarak ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu sayede yırtılan akciğer zarı onarılmaktadır. Eğer tedaviye cevap alınamazsa cerrahi yöntemler uygulanabilmektedir.

 

71 kez görüntülendi. / 22-01-2019 tarihinde eklendi.