Giriş Yap Kayıt Ol
SEYAHAT | Tunçbilek Reklam
  SEYAHAT Kategorisi
  Seyahat Çantası Nasıl Hazırlanır? DETAY
  Seyahat Çantası ...

  Seyahat öncesi valiz hazırlarken lazım olacak sanılarak birçok eşya götürülmeye çalışılır. Seyahat esnasında eşya hazırlanırken çok kitap okunacakmış gibi kitaplar doldurulur ancak bir tanesinin yarısına bile gelinmeden seyahat biter ve dönüş başlar. Bunun gibi hiç lazım olmayacak şeyler sığdırılmaya çalışılır hatta bu konuda valiz kapatılmakta zorlanılır. Seyahat Çantası Nasıl Hazırlanır? Tatil dönüşü valiz boşaltılırken karşılaşılan durumda içler acısıdır çünkü konulan eşyaların yarısından çoğu hiçbir kere bile kullanılmadan geri gelir. Tatile gidecekler için son dakika valiz hazırlamak yerine en lazım olan şeyleri günler öncesinden valizin içine atılması gerekir. Seyahate Esnasında Kullanılacak Eşyalara Göre Sıralama Yapılmalı Gereksiz kıyafet taşımak istemeyenlerin kaç gün kalınacağına dair ve hangi gün ne giyeceğine karar vererek sadece lazım olan kıyafetlerini götürmesi gerekir. Yükü hafifletmek için planlama yapılmalı ve ona uygun olacak şekilde hazırlanmalıdır. Seyahat Çantası Nasıl Hazırlanır? Valizin götürülecek eşyalara yetmesi için kıyafetleri katlarken çok katlı olmamasına en fazla iki kat olacak şekilde katlanması yer sıkıntısı yaşatmayacaktır. Kırılacak eşyalar valizin orta kısmına kıyafetlerin içine saklanarak götürülmelidir. Terlikler iç içe geçirilmeli ve ayakkabılar bez çanta içinde götürülmelidir. Kırışacak kıyafetlerin kırışmasını engellemek için valizin en üstüne konması gerekir. Valizin üzerinde hemen kullanılacak kıyafetlerin koyulması valizi deşmeden aranılanı bulmayı kolaylaştırır. Temizlik malzemeleri mutlaka naylon çantaya konulmalı, ayakkabı sadece iki tane konulmalıdır. İç çamaşırları sütyenler iç içe geçirilmeli ve en son rulo halinde katlanarak yer kazanılmalıdır. Seyahat Çantası Nasıl Hazırlanır? Tatile giderken mutlaka valize konulan havlu aslında otellerde bulunduğu için havlu konmamasına özen gösterilmelidir. Mutlaka havlu götürmek isteyenler valizin en dibine havlusunu sermelidir. 

  Kışın Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir? DETAY
  Kışın ...

     Fiziksel aktiviteler ya da ev dışında yapılan aktiviteler çoğu zaman mevsime bağlı olarak değişiklik gösterirler. Yazın bol bol deniz ya da havuza girerken kışın da aynı şehirde kartopu oynayabiliriz. Mevsim şartları ve çevresel şartlara göre değişebilen hobilerimiz boş zamanlarımızı değerlendirmek için yapılan faaliyetlerdir. Siz de eğer kışın evde tıkılıp kalıyor ve yapacak bir aktivite bulamıyor iseniz yazının devamını okumanızda fayda vardır.    -Karda Kaymak               Eğer bulunduğunuz şehirde kış aylarında kar yağıyor ise yapılacak en zevkli aktivitelerden birsidir. Kaymak için illa kayak merkezine gitmenize ya da kayak takımlarınızın olmasına gerek yoktur. Bunun için kar olması yeterlidir. Bu aktivite için şehirden uzak ağaçlık ya da ormanlık alanlar oldukça uygundur. Yanınıza alacağınız plastik bir malzeme ile kar üstünde hızlı bir şekilde kayabilir ve arkadaşlarınız ile oldukça eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.    -Sinema Geceleri               Kışın yapılan her aktivitenin dışarıda olmasına gerek yoktur. Özellikle yağmurlu ya da karlı günlerde evde battaniyenize sarılıp izleyeceğiniz bir film de oldukça keyifli zaman geçirmenizi sağlayabilir. Mısır patlatıp ve ışıkları da kapatıp evde kendi sinema ortamınızı oluşturabilirsiniz. Bu aktiviteyi yalnız başınıza yapabileceğiniz gibi en yakın arkadaşınız ile ya da çok iyi anlaştığınız arkadaş grubunuz ile yapabilirsiniz.    -Doğa Yürüyüşleri    Kış ve sonbahardan sonra yapraklarını döken ve tamamı ile kuruyan ağaçlar oldukça güzel bir doğa manzarası oluşturur. Siz de bu manzaraları izlemek ve fotoğraf çekmek için güvenilir bölgelerdeki ağaçlık ve ormanlık alanlara gidebilirsiniz. Bu sayede hem yeni yerler keşfetmiş hem de yazın ardından kışın ormanda nasıl bir manzara olduğunu görerek kendinize yeni bir deneyim katabilirsiniz. Aynı zamanda ormanda yaşayan kedi ve köpekler için barınaklar ve küçük kulübeler inşa edebilir onların soğukta üşümemesi için kendi imkanlarınız ile küçük birer yaşam alanı oluşturabilirsiniz. Ara ara yaptığınız ziyaretlerde de onlara mama götürerek yiyecek desteğinde de bulunabilirsiniz.    -Fidan Dikmek    Hemen eğlenceli hem de oldukça faydalı bir aktivitedir. Ağaç dikme mevsimini bekleyerek bu mevsimde satın aldığınız fidanları ağaç bakımından fakir olan bölgelere dikerek hem doğanın bize sunduklarına karşılık siz de borcunuzu ödemiş olursunuz hem de toprak ile uğraşmak sizdeki negatif yüklü enerjisi alacağı için oldukça rahatlamış olursunuz. Bu aktiviteyi ne kadar kalabalık yaparsanız o kadar faydalı olacak ve bir o kadar da eğlence dolu olacaktır. En kolay bulunan ve doğada en dayanıklı ağaç olan çam ağaçlarından başlayabilirsiniz.  

  Yurt dışı Seyahatlerinin Riski Var mı? DETAY
  Yurt dışı ...

  Yurtdışına seyahat etmek ve yeni yerler görmek farklı kültürlerde yaşayanların içinde olmak ne kadar heyecan verici olsa da taşıdığı riskleri de göz önüne alarak seyahat planlaması yapmak gerekiyor. Bilinçli olarak seyahate çıkmak ve sağlık açısından riskleri de belirleyerek önlem alınması gerekiyor. Yurtdışı Seyahatlerinin Riski Var mı? Seyahatlerin en çok yaz aylarında olması sebebiyle bu zamanlarda seyahat hastalıklarında da artış yaşanıyor. Turizm istatistiklerine bakıldığında her yıl 80 milyon kişi yurtdışı seyahatlerini tercih ediyor ve gidenlerin yarısında seyahat hastalığıyla karşılaşılıyor. Seyahat sırasında % 10 kişi gittiği ülkede doktora görünmek zorunda kalıyor. Yüzde 1 kişi sayısı da hastanede tedavi altına alınabiliyor. Yurtdışı Seyahatlerinde Yaşanan Sağlık Sorunları ve Alınması Gereken Önlemler Sağlık sorunları yaşayanların çoğunda çok gelişmiş ülkelerde yaşayanların gelişmekte olan ülke ziyaretlerinde hastalıklar ortaya çıkıyor. Yurtdışı Seyahatlerinin Riski Var mı?  Risk altında olanlarsa seyahati çok yapan işadamları, öğrenciler ve sağlık ekipleri hastalıkla karşılaşıyor. En riskli ülkeler arasında Afrika, Mısır, çin, Doğu Asya, Tayvan, Singapur, Pasifik tropikal adalar, Güney Amerika bulunuyor. Seyahat hastalıklarında kalınacak yerlerde önem taşıyor. Beş yıldızlı otelle, kamp tatilinin de riski aynı olmuyor. Hastalıkların bazısı kışın bazısı da yazın görülüyor.  En çok risk taşıyanlar da bebekler, çocuk ve yaşlılar oluyor. Ayrıca şeker hastaları, kalp veya kanser gibi kronik hastalığı bulunanlar da yüksek riskli grubu oluşturuyor. En sık karşılaşılan hastalıklar virüs yoluyla bulaşanlar, bakteriler veya parazit enfeksiyonları oluyor. Seyahat edilen bölgeye göre değişiklik gösteren hastalıklarda en sık ishal, sıtma, kolera, sarı humma, hepatit A ve haptit B, tifo, zatürre ve grip hastalığı geçiriliyor. Ekolojik bölgeye bağlı olarak alerjik deri enfeksiyonları ve güneş çarpmasıyla da karşılaşılıyor.  Seyahat öncesinde enfeksiyon hastalıkları bölümüne gidilmeli ve koruyucu tedaviler uygulanmalıdır. Yurtdışı Seyahatlerinin Riski Var mı?  Koruyucu aşı tedavisi için seyahat edilecek yere göre değişiklik gösteren aşıların yapılması gerekiyor. Hacca gidecek hacı adaylarının da meningokok aşısı yapılması gerekiyor. 

  Eğlence İçin Gidilecek Yerler DETAY
  Eğlence İçin ...

  Eğlence arayanların yaşadıkları yere göre eğlence tercihi yapacakları gibi mutlaka gidilmesi gereken yerler hakkında da bilgi sahibi olmak gerekiyor. Eğlence kişiden kişiye değişen bir kavramdır. Kimisi adrenalin tutkunu olarak lunaparkta eğlenirken kimi kişiler içinde eğlence barda diskoda eğlenmek olabilir. Eğlence İçin Gidilecek Yerler arasında sayısız güzel mekanlar bulunuyor ve son yıllarda açılan bir çok alışveriş merkezinde eğlence merkezleri de bulunuyor. Eğlence Arayanların Mutlaka Gitmesi Gereken Yerler İstanbul Sea Life Akvaryum; Bayrampaşa’da bulunan dev akvaryum aile boyu eğlence için uygun yerlerden birisidir. Eğlence İçin Gidilecek Yerler arasında bulunan akvaryumda birçok ülkede bulunan 1000’den fazla balık çeşidi arasında yaklaşık 15.000 tane balığı içinde bulunduruyor. Dokunma havuzlarında balıklara dokunma imkanı da bulunuyor. Kocaeli Fuar Alanı Lunapark Park Lunasan; 21.000 Metrekare alanıyla devasa oyuncaklara yer verilen lunapark adrenalin sevenlerin ilgisini çeken yerler arasındadır. Fuar alanı hem gezmek hem de eğlenmek için uygun olacaktır. İçinde düğün evleri, konser alanları, halı saha, restoranlar ve bir de kültür merkezi bulunuyor. Bakırköy Lunapark; İstanbulluların bildiği ve cumartesi günleri mutlaka uğradıkları yer gezmek amacıyla İstanbul’a gidenlerin de tercihi olacak kadar büyük ve adrenalin tutkunları için oyuncakları bulunuyor. Darıca Hayvanat Bahçesi; Hayvanat bahçesi olmasının yanı sıra kuş cenneti diyarı olarak da anılan hayvanat bahçesinde Kocaeli’ne gidenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biridir. Harikalar Sahili Derince; Kocaeli’nin Derince ilçesinde bulunan ve küçük büyğk herkesin gitmesi gereken eğlence merkezlerinden biridir. Gerçek boyutlarda masal kahramanları, havuzlarda çarpışan botları, minik marina ve şelaleleriyle Eğlence İçin Gidilecek Yerler arasında bulunuyor.  İstanbul Dolphinarium Yunus Gösteri Merkezi; İstanbul Eyüp’te bulunan yunusların bulunduğu dev havuzlarda yunus gösterileri izlenmekle kalmıyor aynı zamanda beyaz balina, kuzey deniz ayıları, ve morslar da havuzda görülmesi gereken yerlerden biridir.