Giriş Yap Kayıt Ol
GÜNDEM | Tunçbilek Reklam
  GÜNDEM Kategorisi
  İnternet Bankacılığı Nasıl Kullanılır? DETAY
  İnternet ...

  Bankaların müşterilerine sunduğu kolaylıklardan biri de internet bankacılığıdır. İnternet bankacılığıyla yapılabilecek işlemler de ayrıca bankaya giderek sıra beklemeye gerek kalmadan işlem yapmak daha kolaydır. İnternet bankacılığının avantajlarından yararlanmak için hesabın aktif hale getirilmesi ve işlemler için hesapta para bulunması gerekir. İnternet Bankacılığı Nasıl Kullanılır İnternet üzerinden işlem yapmak hem bilgisayarlardan hem de mobil cihazlardan kolaylıkla yapılabilir. İnternet Şubesi Kullanmanın Avantajları Banka şubelerini dolaşmadan işlem yapılmak istenen internet bankacılığı üzerinden şifreler sayesinde hizmet alınabilir. Kullanımı kolay sistem sayesinde cep telefonuna gelen sms şifresiyle anında hesaba giriş yapılabilir ve oluşturulan şifre ve akıllı sms özelliğiyle güvenli bir şekilde internet bankacılığı kullanılabilir. Örneğin kira ödemek için ev sahibinin banka hesap numarasına para gönderme işlemi için saatlerce sıra beklemek yerine Iban numaraları sayesinde güvenli eft işlemi internet şubesi aracılığıyla yapılabilir.  Telefon faturası, doğalgaz, elektrik faturaları yine internet üzerinden kişinin kendi otomatik talimatını oluşturmasıyla düzenli olarak ödenebilir. İnternet Bankacılığı Nasıl Kullanılır İnternetin hayatın içine girmesiyle ve hemen nerdeyse her evde her telefonda bulunmasıyla hesabın dışındaki bankalara da eft veya havale yapılabilir. İnternet şubesinde anında bireysel kredi başvurusu yapılabilir ve müşterinin kredi notuna göre kredi tahsisi dahi aynı anda yapılabilir. Bankacılık işlemlerini kolaylaştıran yöntem sayesinde bankalardaki yoğunluklar azalmış ve kişinin zamanı kendisine kalmaya başlamıştır. 15 senedir hizmette olan bu sistem son yıllarda daha çok kullanılmaya başlanmış ve işleri kolaylaştırmıştır. İnternet şubesinden eft havale dışında hesapların kontrolü de yapılabilir ve hesaba giren çıkan paraların kontrolü yapılabilir. Kredi kartları içinde kullanılan internet bankacılığı kredi kartı hesap ekstresini beklemeden hesap detaylarını incelemeye ve limiti görmeye de yarayacaktır. Sadece ait olan aya değil önceki dökümlere de erişebilmekte kullanılan ve harcama kontrolünü sağlamaya yarayan bir sistemdir. İnternet Bankacılığı Nasıl Kullanılır İnternet bankacılığı üzerinden işlem yapmanın kolaylıklarından biri de kredi kartı ödemelerini yine bankaya gitmeden gerçekleştirebilmektir.

  Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır DETAY
  Konut Kredisi ...

  Konut almak için krediye ihtiyacı olanlar gelirleri ölçüsünde kredi çekebilirler. Bankalar arasında bulunan farklılıklara göre bazı bankalarda 360 ay yani 30 yıla kadar vade imkanından yararlanılabilir. Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır Kullanılabilecek maksimum kredi miktarı ise ekspertiz değerine göre belirlenir. Bankaya kredi için müracaat eden kişi evin tapu fotokopisiyle başvuru da bulunur. Banka anlaşmalı olduğu ekspertiz firmasından bir kişiyi satın alınacak eve gönderir ve evin gerçek bedeli ortaya çıkarılır. Ekspertizin düzenlemiş olduğu konutun % 80 tutarına banka kredi verecektir. Çekilen kredinin geri ödenmesi için vade sayısının ne kadar olacağına uygun tablo banka tarafından kredinin çekileceği günkü faiz oranına göre hesaplanır. Konut kredisi diğer ihtiyaç kredilerinde uygulanan BSMV ve KKDF vergilerinden muaf tutulur ve ihtiyaç kredilerine göre daha avantajlı kredi türüdür. Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır Ev kredisi, konut kredisi, mortgage kredisi gibi tanımlamalar yapılan kredinin aslında konut kredilerinden farkı yoktur. Konut Kredisi Çekerken Dikkat Edilecekler Konut kredisi için aylık ödeme miktarının karşılayacak gelire sahip olmak gerekir. Tek maaş bordrosu ödenecek tutarı karşılamıyorsa eş geliri de dikkate alınabilir. Konut Kredisinde dosya masrafı altında kullanılacak kredinin binde 5’i oranında ödenir. Zorunlu Deprem sigortası konu kredilerinde zorunlu olarak yapılır. Hayat sigortası banka tarafından talep edilir ancak zorunlu değildir. İpotek masrafı konut kredilerinde tapuda gerçekleşen ipoteklerin masrafı alıcı ve satıcıdan karşılanır. Kredinin toplam maliyetini hesaplarken vade boyunca oluşacak tüm maliyetlerin toplamı alınarak hesaplama yapılır. Konut kredisi almak isteyen kişilerin bankaların faiz ve masraflarını hesaplatması ve en uygun olan faiz oranlarından kredi çekmesi gerekir. Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır Konut kredisi hesaplarken aylık ödenecek miktarı bulmak için de bankaların internet sitelerindeki hesaplama araçları kullanılabilir.

  YERYÜZÜNDE İNSANLARI TONAJ OLARAK AĞIRLIĞINI MERAK ETTİNİZ Mİ? DETAY
  YERYÜZÜNDE ...

  Yeni bir araştırma, yeryüzünde insanların ürettiği tüm arabaların, beyaz elektronik eşyaların, bilgisayarların ve binaların toplam ağırlığının 30 trilyon ton kadar olduğu açıklandı. İngiltere’de Leicester Üniversitesinde yapılan yeni araştırma; gökdelenlerden, toplu iğne başına kadar insanoğlunun üretimine katkı verdiği her kalem emtia ve yapının ağırlığı, akıllara zarar bir tonaj olarak karşımıza çıkıyor.   Dünyanın “teknosferi” olarak adlandırılan bütün kırsal, kentsel altyapıların, araçların, makinelerin, yeryüzündeki, gökyüzündeki ve deniz üstündeki her araç ve yapının, her bir teknoloji parçasının ve atık alanlarındaki tüm çöplerin toplam ağırlığının 30 trilyon ton olması oldukça düşündürücü. Çünkü bu hesapla bütün teknosferin yeryüzüne eşit olarak dağıtılması durumunda her bir metrekareye 50 kilo çöp düşüyor. Bir metre karelik bir alanda 50 kiloluk bir çöp poşetiyle yaşadığınızı düşünün. Bu durum hiç de iç açıcı gelmiyor.   CBCNews’da tyer alan habere göre, Leicester Üniversitesinden yapılan açıklama, insanların hayatlarını sürdürmek üzere inşa ettiği, evlerin, fabrikaların, çiftliklerin, madenlerin, yolların, havaalanlarının, limanların ve bilgisayar sistemlerinin ardında büyük miktarda atıklar bırakarak inanılmaz tonajlara ulaştığı da önemle belirtilmiş.   Öte yandan dünyanın hayatını devam ettirmesine yarayan biyosferin tam tersine teknosfer, kendisini oluşturan materyallerin geri dönüşümü konusunda yetersiz kalıyor. Bu yüzden çöp oranı artıyor ve yetersiz geri dönüşüm atıkları yeni bir katman oluşturuyorlar.

  Telefon Dolandırıcılarından Kendinizi Korumanın Yolları DETAY
  Telefon ...

    Son yıllarda çok hızlı bir şekilde yayılmaya başlamıştır. Birçok dolandırıcılık vakıasından söz etmek mümkündür. İnternet, kredi kartı ve telefon dolandırıcılığı... Özellikle de telefon dolandırıcılığı son günlerde çok sık duyduğumuz gazete ve dergilerden sık sık okuduğumuz bir olaydır. Bu dolandırıcılık türü o kadar çok yaygınlaşmıştır ki; bu tuzağa düşmemek için polisten ve çeşitli operatörlerden telefonumuza uyarı mesajları gelmektedir. Tüm bu uyarılara rağmen okumuş ya da okumamış farklı meslek ve kesimden birçok kişi bu tuzağa düşebilmektedir. Peki, dolandırılmaktan nasıl korunabiliriz? Bu tuzağa düşmemek için neler yazmalıyız?    Telefon Dolandırıcılığından Nasıl Korunabiliriz?    - Tanımadığınız ve bilmediğiniz numaradan sizi aradıklarında telefonu açmayın.    - Artık dolandırıcılar şirket ve telefon operatörlerinin numarası gibi de müşterileri arayabiliyorlar. Bunu nasıl yaptıkları halen bilinmese de tüketiciler son derece dikkatli olmalı ve telefonda kendilerinden istenen özel bilgileri kesinlikle paylaşmamalıdır. Banka ve benzeri yerlerin numarası gözükse ve telefonun ucundaki kişi görevli olduğunu söylese bile güvenmemeli; telefonu kapatarak kendileri banka yetkilisini arayarak olayı teyit etmelidir.    - Cevapsız gelen aramalara kesinlikle geri dönülmemelidir. Çok kısa çaldırıp kapatma ve karşıdaki kişiyi ağına düşürme de dolandırıcılar tarafından sık kullanılan bir yöntemdir.    - Sigorta şirketinden aradıklarını söyleyip; sizin adınıza sigorta yaptıklarını ve ilk yıl ücretsiz ikinci sene şu miktarı ödemeniz gerekiyor diyerek sizden para talebinde bulunabilirler. Bu kişiler taahhüt yapıldığı için vazgeçmeniz halinde cezai uygulama ile iki üç katını ödemeniz gerektiğini söyleyerek sizi korkutarak banka bilgilerinizi alarak paranızı çalmak isteyebilirler. Sigorta şirketleri, Hazine Müsteşarlığı tarafından izinli olmalıdırlar bunun yanı sıra yazılı poliçe düzenlemeden sigorta tesis edilemeyecektir.    - Dışarıda tanımadığınız, bilmediğiniz, emin olmadığınız kişiler ile telefon numaranızı ve size ait özel bilgilerinizi paylaşmayınız.    - Sokakta anket çalışması yapan ve güvenilir olmayan; çeşitli anketörlere kişisel bilgilerinizi ve cep telefon numaranızı vermeyiniz. Dolandırıcıların cep telefon numaranızı bu gibi yollar ile bulması olasıdır.    - Telefon ile arayarak satış yapmak isteyen ve satışı gerçekleştirmek için sizden kişisel bilgilerinizi isteyen kişilere itibar etmeyin.    - Çok ünlü, köklü ve kurumsal firmalardan gelen "Hediye kazandınız." mesajı ile size verilen talimatları yapmanız doğrultusunda hediyeyi almaya hak kazanacağınız yazabilir. Bu tarz mesajları dikkate almayın ve önemsemeyin.    - Telefondan alacağınız hizmetlerde emin olamıyor iseniz; siz karşı tarafı arayarak işleminizi gerçekleştirin.  ​​​​​​​  - Şüphelendiğiniz bir durum olduğunda hiç vakit kaybetmeden 155 polis hattını arayın.

  Bankadan Kredi Nasıl Alınır? DETAY
  Bankadan Kredi ...

  Kişilerin ihtiyacı olduğunda finansal desteği sağlayan aracı kuruluşlara yani bankalara ihtiyacı vardır. Konut alabilmek için konut kredisi, araç için taşıt kredisi alınabildiği gibi daha düşük tutarda nakit ihtiyaçları için de ihtiyaç yani bireysel kredilere ihtiyacı vardır. Bankadan Kredi Nasıl Alınır? Bankalardan kredi alabilmenin de şartları ve başvuru aşamasında istedikleri belgeler vardır. Bütün bankalarda genelde aynı belgeleri isteyerek kredi sağlar. Kredi çekebilmenin ilk şartı ödeme gücünün olmasıdır. Aylıklı çalışan kişi gelir belgesini bankaya götürdüğünde ve başvuru formunu doldurduğunda başvurusu kabul edilir. Ancak gelirinde haciz veya maaş tutarının yarısını aşan başka bankalara olan kredi borcu başvurulan kredinin çıkmaması neticesiyle sonuçlanır. Bankaların hepsinde olan sistem sayesinde kişinin kredi notuna bakılır. Banka ilişkilerinde önemli olan daha öncesi borçların düzgün ödenip ödenmemesidir. Düzenli ödeme yapmayan kişilerin kredi notu düşer ve yine banka kredi başvurusu olumsuz olarak değerlendirilir.    Kredi Çekebilme Şartları Nelerdir? Bankadan Kredi Nasıl Alınır Kredi kullanabilmek için kanunen 18 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. Bankaların çoğu ise 20 yaş ve üzerine kredi imkanı sağlıyor. Başvuru sahibinin kendi işyeriyse vergi levhasını veya SGK çalışanıysa gelir belgesini getirmesi gerekiyor. Daha önce kullanılan kredilerde yasal ve idari takibe girmemiş olmak gerekiyor. Konut kredilerinde bankada ve tapuda ipotek konacağı için eş rızası gerekiyor. Kredi çekilirken banka kefil istediğinde kefil olacak kişi evliyse kefilin eş rızası gerekiyor. Kredi çeken kişinin geliri esas alınıyor eşin geliri sadece eşin kefil olmasında isteniyor. Bankadan Kredi Nasıl Alınır şartları arasında gelirin resmi olarak belgelenmesi gerekiyor. Yani maaş bordrosunda işyerinin çalışanının bordrosunu onaylaması ve imzalaması gerekiyor Bankalar gelirin % 50 sine kadar denk gelecek şekilde kredi taksiti olmasına dikkat ediliyor.

  2019 Yerel Seçim Sonuçları 31 Mart Seçim Sonuçları DETAY
  2019 Yerel Seçim ...

  Kısa bir süre içerisinde 31 Mart 2019 yerel seçim sonuçları ve belediye başkan adayları hakkında ayrıntılı bilgiye bu sayfadan ulaşabileceksiniz. Ayrıca İl ve ilçe canlı yerel seçim sonuçlarına da buradan ulaşabileceksiniz. 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimleri için tüm detayları sayfamızdan rahatlıkla takip edebileceksiniz. Her ilin belediye başkan adayları ile de  gerekli detaylara sayfamızdan ulaşabileceksiniz. Türkiye, 31 Mart yerel seçimlerine toplamda 5 partiyle gidecek. bu partiler sırasıyla AK Parti, CHP, HDP, İyi Parti ve MHP olacaktır. 2019 41 mart seçim sonuçları seçim gecesi internet sitemizde..