Giriş Yap Kayıt Ol
EKONOMİK GERÇEKLER ÜZERİNE KISA BİR TAHLİL | Tunçbilek Reklam
EKONOMİK GERÇEKLER ÜZERİNE KISA BİR TAHLİL

EKONOMİK GERÇEKLER  ÜZERİNE KISACIK BİR TAHLİL


Ekonomi, kıt kaynakları sosuz istekler karşısında faydalı olarak dağıtabilme bilimidir. Bereketlilik bir mantık kurgusunun tüm halk tabanında kabulüdür.  Mana da rasyo kökünden türemiş bir kazançtır. Başka Bir Deyişle anlamlı insan rasyoneldir ya da rasyonel kabul edilir. Ebedi istekler ise içgüdü ve duygularımızın güdüleridir ve çoğunlukla insanın açlıkları rasyonalitesiniz azaltır.

Donah Zohar, Quantum Hafıza isimli kitabında insanın gerçekliğinde anlamlı eylemlerde bulunmadığımızdan, yaptıklarımız için sürekli otomatik anlamlar inşaa ettiğimizi söylemektedir. 

Demek ki biz ebedi isteklerimiz için ortaya koyduğumuz tavırları akla ya da fikre uyacak etik gerçeklikler haline getirmeye çalışmıyoruz, ama ne yaptıysak yaptığımızın rasyonel olduğunu iddia ediyoruz. 

İnsan işte..

Demek ki ekonomi bilimi, insan etmeni işin içine girdiği için, sanılanın aksine ve hatta sıklıkla bilinenlerin tam tersi yönünde hareket ederek işliyor. 

İşte bu sebepledir ki ekonominin kudretli kurmayları; 

birbirleriyle tartıştıklarında çoğunlukla mevzu ne olursa olsun taban tabana ters öngörülerde bulunmaktan çekinmiyorlar.


Hadise ne olursa olsun bütün hepsi  sonuçlandıktan sonra, fotoğrafın, bütününü değil de, işlerine geldiği gibi bütünün "taraflı" parçasını göstererek, doğru öngörülerde bulunduklarını anlatıyorlar. Başka Bir deyişle evvel yaparlar sonra anlamını üretirler. Tabi hayat dediğimiz süreç içerisinde gerçeklerden kopmak adına sürekli icat yaratmak çok mümkün olamıyor.. Birileri mutlaka bunu farkediyor.


Biz de rasyonal olmayan bir denizin dalgaları içersinde çekilir durur halde kalarak bu yaratılan gerçekler ile yüzyüze kalmak zorunda kalıyoruz. . Biz buna ekonominin  iniş çıkış yarıyılları deriz, vesaire. ama ipin inceldiği yerde de ekonomistlerin yaptığı en rasyonel iş kaynaklar iyice kıtlaştığında savaş çıkartmaktır! 

Belki de yapabileceğimiz en anlamlı hareket Konfiçyus’un  belirttiği gibi gibi bu rasyonel olmayan dalgalar güzergahında yüzerek, denize karşı çıkmamak olacaktır. Yalnız denizin ne zaman hangi istikamete doğru aktığını nasıl öğreneceğiz? 

Öğrenmiyorsanız ekonomi bilimine bakın o size yol gösterecektir!

Aslında anlattığımız şey kısaca kısır döngü. Unutmayın; sadece ve sadece gerçekleri yadırgamadığımızda güzel günler hızla bizi kucaklayacak. Hayal perilerinin yelkenlerimizi şişirmesi sadece masallarda gerçek olabilir..

 

Sağlıcakla kalın.

36 kez görüntülendi. / 25-01-2019 tarihinde eklendi.